Ove godine ISS učestvuje na međunarodnom avio-kosmičkom salonu LAAD-2017 u Brazilu.
Prema rečima direktora kompanije Nikolaja Testojedova, u toj latinoameričkoj zemlji tradicionalno postoji interesovanje za ruske „svemirske“ tehnologije.
U komentaru za Sputnjik Testojedov ističe da Rusija nudi zemljama južnoameričkog kontinenta satelitski sistem „Gonec“.
„Kada je reč o Brazilu, izgradnja nekoliko centrala na kopnu i korišćenje 24 telekomunikaciona satelita skratili bi vreme čekanja uspostavljanja veze ’do nule‘“, kaže on.
Na pitanje da li je Rusija spremna da učestvuje u obnavljanju brazilskog kosmodroma Alkantara, Testojedov kaže da je Rusija svojevremeno učestvovala u razvoju tog kosmodroma zajedno sa ukrajinskim partnerima. Oni su tada zajednički projektovali satelite, ali nakon određenih dešavanja, došlo je do gašenja zajedničkog ukrajinsko-brazilskog preduzeća i suspendovanja projekta.
„Spremni smo da nastavimo sa Brazilom dijalog o zajedničkoj izgradnji svemirskih aparata namenjenih za lansiranje sa kosmodroma Alkantara“, kaže direktor ISS.
Govoreći o aktuelnim projektima ISS, sagovornik Sputnjika je istakao da kompanija trenutno radi na modernizaciji satelita „Glonass“.
Takođe, u toku je izgradnja devet satelita serije „Glonass k1“, za koje se koriste pre svega komponente proizvedene u Rusiji, ali i komponente strane proizvodnje koje nisu potpale pod sankcije. ISS radi i na satelitima „Glonass k2“, koji se sastoje isključivo od komponenata proizvedenih u Rusiji.
Prema rečima Testojedova, kompanija je ostvarila veliki napredak kada je reč o tehnologijama takozvanog „korisnog tereta“. Tako se zove kompleks uređaja kojima je opremljen satelit, poput antena, talasovoda, visokofrekventnih uređaja.
„To je veoma važno za našu kompaniju, jer to omogućava veći stepen samostalnosti na međunarodnom tržištu i realizaciju državnih programa uz maksimalno korišćenje domaćih tehnologija“, zaključuje Testojedov.