Na zajedničkoj konferenciji za novinare nakon sastanka Marković je saopštio da će vlade dveju zemalja raditi na unapređenju saradnje i najavio održavanje zajedničke sednice dveju vlada u Skadru u oktobru.
Premijer Marković zahvalio se na podršci Albanije kad je reč o evroatlantskom putu Crne Gore, prenela je RTCG.
Ocenio je i da Crna Gora i Albanija moraju jačati ekonomsku i spoljnotrgovinsku saradnju. Marković smatra i da ima prostora za saradnju u sektoru energetike, saobraćaja i turizma.
„Konstatovali smo veoma dobru saradnju albanskih nacionalnih partija sa aktuelnom vlašću“, saopštio je Marković.
Albanski premijer Rama kazao je da najavljena zajednička sednica vlada dveju zemalja predstavlja novi ciklus odnosa Crne Gore i Albanije.
Rama, koji je, kako prenose crnogorski mediji, u međunarodnim krugovima viđen kao lider Albanaca ma gde živeli, komentarisao je i činjenicu da kosovski parlament gotovo dve godine odbija da potvrdi Ugovor o granici sa Crnom Gorom.
Dokument je potpisan 2015. godine u Beču. Prištinska opozicija, međutim, ne želi da podrži izglasavanje jer smatraju da gube oko osam hiljada hektara zemlje.
„Kao treća strana koja nema prevelikih veza, mogu da kažem da sam zahvalan crnogorskoj strani za doprinos rešavanju ovog pitanja uz nadu da će to biti rešeno na način na koji to priliči“, diplomatski je odgovorio Rama.
Marković kaže da to ne može i neće poremetiti odnose Crne Gore i Kosova.
„Radi se o stvaranju političkih uslova u Prištini… Crna Gora ne traži posebne uslove i čak smo spremni da popustimo“, rekao je on.
Inače, izglasavanje granice sa Crnom Gorom je jedan od uslova da Kosovo dobije viznu liberalizaciju sa EU.
Što se tiče crnogorskog članstva u NATO, Rama kaže da se raduje što će Crna Gora biti 29. članica.
Protokol o pristupanju sada treba da potpiše američki predsednik Donald Tramp jer ga je prethodno izglasao američki Senat, ali i da ga potvrdi Gornji dom španskog parlamenta.
Potom će ulazak u NATO potvrditi Skupština Crne Gore.
Markovića ne zabrinjava to što je NVO Alternativa najavila protest za 8. april ispred parlamenta.
„To doživljavam kao legitimno ispoljavanje stava u odnosu opredeljenje Crne Gore da bude članica NATO-a. Te proteste smo već videli, pa ne znam što im to opet treba“, naveo je Marković.
Ni Ramu ne uznemiravaju protesti.
„Ispred moje kancelarije protestuju, evo, nekoliko dana. Ako žele, mogu da dođu da podelimo iskustva“, našalio se on.
Rama je istakao da se u Podgorici oseća kao kod kuće.
„Kad dolazimo u Crnu Goru, osećamo se kao u Albaniji“, naglasio je on.
Marković je ocenio da je albanska zajednica u Crnoj Gori snažno posvećena državi u kojoj živi i njenim interesima.
Rama i Marković dogovorili su zajedničku sednicu crnogorske i albanske vlade koja bi trebalo u oktobru da bude održana u Skadru.