Kako se navodi u saopštenju Evropskog saveta, „16 država-članica obavestilo je tri institucije (EU) o svojoj nameri da pokrenu jačanje saradnje kako bi se uspostavila kancelarija javnog tužilaštva EU“, preneo je AFP.
U EU, jačanje saradnje je procedura gde se najmanjem broju od devet zemalja-članica tog bloka omogućava da uspostave viši nivo integracije ili saradnje u određenoj oblasti u okviru struktura EU, ali bez učešća drugih članica.
Planovi za uspostavljanje institucije evropskog tužioca prvi put su se pojavili 2009. godine u cilju borbe protiv pronevere, koja je EU koštala skoro 900 miliona evra godišnje.
Unija je, međutim, nailazila na otpor pojedinih članica koje strahuju od gubitka suvereniteta, jer bi kancelarija tužioca imala ovlašćenja za direktan rad u zemljama-članicama.
Pored Velike Britanije, koja je pokrenula proces izlaska iz EU, Italija i Holandija nisu uključene u grupu zemalja koje su učestvovale u inicijativi, za razliku od Belgije, Bugarske, Hrvatske, Kipra, Češke, Grčke, Španije, Finske, Litvanije, Luksemburga, Portugalije, Rumunije, Slovenije i Slovačke.
Na sastanku lidera EU u Rimu 25. marta, kojem nije prisustvovala Velika Britanija, potpisana je deklaracija u kojoj je postignuta saglasnost o kretanju Evrope u različitim brzinama.
Izvor: Tanjug