Poljski politikolog uveren je da, prema globalnim standardima, ova zemlja uopšte ne bi trebalo da postoji, ali ona „tvrdoglavo nastavlja da živi“ i to nikako ne ide u glavu.
Na primer, prema „Transparensi internešenal“, ova zemlja je korumpiranija od Džibutija i Sijera Leonea. Prema podacima Svetske banke, Rusija, s obzirom na veličinu teritorije, ima veoma malu privredu: manju nego Južna Koreja i jednaku španskoj. Istovremeno, ova zemlja trenutno vodi globalnu politiku, čijeg dijapazona se ne bi stidele ni SAD ili Kina. „Ona igra na sve ili ništa. Ona navodno ponovo kupuje, ubeđuje i zaplašuje pola sveta“, naglašava analitičar. Osim toga, prema „Global fajerpauer indeksu“ (Global Firepower Index), ona ima drugu po veličini vojsku na svetu, a po broju nuklearnih bojevih glava je čak ispred Sjedinjenih Američkih Država, navodi Kuz.
„To jednostavno ne ulazi u glavu“, dodaje on. „Čini se da umesto države koja ima vojsku i službu bezbednosti, mi ovde vidimo bezbednosne službe i vojsku koji su vezali za sebe prilično improvizovani državni aparat. U toj konstrukciji sve je nestabilno i, čini se, predviđa skoru katastrofu ili ozbiljne reforme. Na prvi pogled, to ne bi trebalo da nas uznemirava“, smatra analitičar. Države, na kraju krajeva, uče na svojim greškama. Bivše sile prvo kreću „na Foklandska ostrva“, a zatim se, ipak, smiruju i reformišu. „Međutim, na istoku ova kriza identiteta može da dovede do veoma opasnog zaokreta“, upozorava on.
„Naravno, sve ukazuje na to da je ovo posljednji čin predstave pod nazivom ’Velika Rusija‘. A šta mi imamo od toga? U skladu sa pravilom koje je dao Čehov, upravo u ovom činu treba da se ispali iz velikog oružja“, rezimira poljski analitičar Mihal Kuz.