„O tome se može reći samo jedno: sve sankcije koje se upotrebljavaju protiv ruskih kompanija su nezakonite. Ja bih predložio tom sudu da se upozna sa poveljom UN. Samo Savet bezbednosti UN ima političko pravo da uvodi sankcije prema državama i stranim kompanijama“, smatra ruski diplomata.
Evropski sud u Luksemburgu je danas proglasio zakonitim sankcije EU protiv najveće ruske naftne kompanije. Odluka je postala odgovor na obraćanje britanskog suda koji je zatražio stav evropskog sudskog organa nakon žalbe na sankcije u Velikoj Britaniji.
Evropska unija je uvela sankcije „Rosnjeftu“ 2014. godine. U oktobru iste godine, kompanija se žalila na ovu odluku Visokom sudu Londona koji je u februaru 2015. godine predao slučaj Evropskom sudu u Luksemburgu.
„Rosnjeft“ smatra da je Zapad uveo ograničenja kako bi istisnuo Rusiju sa tržišta i stvorio dodatne prepreke za rad ruskih kompanija.
U dokumentu se navodi da sporazum o partnerstvu i saradnji između EU i Rusije nije u suprotnosti sa uvođenjem ovih sankcija.
„Savet EU ima osnova za ovakve akcije“, navodi se u saopštenju Evropskog suda.
Ruski naftni giganti „Rosnjeft“, „Transnjeft“ i „Gasprom njeft“ našli su se 2014. godine na udaru sektoralnih sankcija Evropske unije.
„Gasprom njeft“ i „Rosnjeft“ su kasnije predali tužbu protiv Evropske unije. Kompanije insistiraju na tome da sankcije koje je uvela Unija ne odgovaraju njenim međunarodnim obavezama.
Nakon toga, Visoki sud u Londonu uputio je slučaj „Rosnjefta“ protiv naftnih kompanija u Evropski sud u Luksemburgu.