Policija je i ranije objavljivala informacije o nestalnim osobama na društvenim mrežama, ali od početka godine novi načelnik policije odlučio je da koristi i Tviter za kritične slučajeve zbog čega se stiče utisak da je sve više nestalih.
„Ako je više ljudi svesno nestanka, onda ćemo imati više očiju u javnosti“, rekla je portparolka vašingtonske policije Alejna Gerc.
Od tada se na društvenim mrežama skoro svakog meseca objavljuju slike nestalih osoba, od kojih su mnoge deca i žene.
Gerc kaže da mnogi vide tvitove o nestalim osobama, ali često ne znaju ishod potrage kao i da neke osobe bivaju pronađene. Zbog toga se stiče utisak da je stopa nestanka devojčica, i to afroameričkog i latinoameričkog porekla u Vašingtonu alarmantna i da niko ne obraća pažnju na to, piše Bi-Bi-Si.
Na društvenim mrežama pojavljuju se i netačne informacije kao što je da je samo ove nedelje nestalo 14 devojčica.
Vašingtonski zvaničnici su u pismu ministru pravde Džemsu Sešonsu i direktoru FBI Džemsu Komiju zatražili da angažuju snage kako bi se istražio broj nestale dece u distriktu. Međutim, iz policije su odgovorili da nije povećan broj nestalih devojčica, kao i da je većina nestalih 2017. godine brzo pronađena.
Štaviše, prošle godine mesečno je prijavljivano 200 slučajeva nestalih lica, a ove godine u proseku 190. Većina slučajeva reši se za 24 ili 48 sati, a u najvećem broju slučajeva ispostavi se da je reč o pokušaju bežanja dece.
U Vašingtonu se trenutno 21 osoba vodi kao nestala, a taj broj se svakodnevno menja. Iz policije navode da nema razloga da se veruje da „devojčice u distriktu u velikom broju postaju plen trgovaca ljudima“.