Britanska policija je juče saopštila da je on bio višestruko osuđivan za krivična dela, ali nijednom za bilo šta povezano sa terorizmom.
Masud (52) je bio poznat po „brojnim pseudonimima“ i živeo je u Zapadnom Midlendsu, engleskom okrugu u kome se nalazi i grad Birmingem, gde je policija izvršila raciju tokom noći između srede i četvrtka, preneo je AFP.
Masud je rođen u Kentu, na jugoistoku Engleske, a od skoro je živeo u centralnoj Engleskoj, dodala je policija.
„Masud nije bio predmet bilo kakvih aktuelnih istraga i nisu postojali prethodni obaveštajni podaci o njegovoj nameri da izvrši teroristički napad“, ističe se u saopštenju.
Masud je ipak bio poznat policiji, navodi se u saopštenju i dodaje da je više puta osuđivan za napade, kao što je nanošenje teških telesnih povreda, posedovanje oružja i ugrožavanje javnog reda.
Bi-Bi-Si navodi da se veruje da je sat vremena nakon što je iznajmio „hjundai“ pozvao kompaniju i rekao im da mu automobil više nije potreban. Šta se dalje dešavalo do trenutka kada se odvezao do Vestminsterskog mosta gde je uleteo među pešake, nije poznato.
Prema navodima policije, prvi put je osuđen u novembru 1983, a poslednji put u decembru 2003. godine zbog posedovanja noža.
U napadu na Vestminsterskom mostu i ispred zgrade britanskog parlamenta ubijene su četiri osobe, uključujući napadača, dok je 40 ranjeno.
Britanska premijerka Tereza Mej rekla je ranije da je policiji poznat identitet napadača, ali da zbog istrage još ne može da ga objavi.
Ona je dodala i da je napadač bio pod istragom obaveštajnih službi pre nekoliko godina, zbog dovođenja u vezu sa ekstremistima, ali da su ga službe smatrale „nebitnom figurom“.
U okviru istrage, policija je tokom dana izvršila nekoliko racija, najpre u Birmingemu, a zatim i u drugim delovima Londona i Britanije, pri čemu je uhapšeno osam osoba.
U istragu je, pored britanske policije, uključena i obaveštajna agencija MI5.
Odgovornost za napad preuzeo je DAEŠ.