Stejt department je, međutim, potvrdio informaciju da će Tilerson u aprilu posetiti Rusiju, uprkos tome što su Amerikanci započeli istragu o umešanosti Kremlja u predsedničke izbore u SAD, kao i o vezama između Trampa i Rusije.
Kako je precizirano, američki državni sekretar će prvo prisustvovati sastanku zemalja „sedmorke“ u Italiji, a zatim će otputovati u Rusiju. Kao mogući datum posete Moskvi spominje se 12. april.
Zvanična predstavnica Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova nije potvrdila, ni negirala tu informaciju, ali se iznenadila još jednim curenjem „osetljivih informacija iz Vašingtona“.
„Političkim elitama u SAD je vreme da se dogovore: da li su to ponovo ’ruski hakeri‘ hakovali servere Stejt departmenta ili pretnja informacionoj bezbednosti SAD ipak ima američko poreklo?“, dodala je ona.
Predstavnici američke Demokratske stranke nazvali su „ozbiljnom greškom“ Tilersonovu odluku da propusti pregovore NATO-a u Briselu, ocenjujući da to podriva poverenje u Alijansi koja je za Ameriku najvažniji savez, a takođe i povećava zabrinutost zbog tesnih veza Trampove administracije sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.
„Tilerson će se ovih dana, u okviru jedne konferencije, sastati sa evropskim ministrima u Vašingtonu i oni će tu razmotriti sva glavna pitanja koja se tiču Alijanse, a njihov aprilski susret u Briselu bi više imao ceremonijalni karakter. Ovde se ne radi o promeni američkih prioriteta ili zanemarivanju Evropljana i NATO-a. Možemo očekivati da će SAD korigovati svoje stavove prema NATO-u i to je sasvim jasno iz prethodnih Trampovih razgovora sa evropskim liderima. Međutim, ne bih se složio da Tilerson neće prisustvovati sastanku NATO-a zbog Kine i Rusije i da to dovodi do raskola između SAD i Alijanse, iako su novoj američkoj administraciji odnosi sa supersilama, kao što su Rusija i Kina, veoma važni“, kaže za Sputnjik Grigorij Jarigin, docent Katedre za američka pitanja Državnog univerziteta iz Sankt Peterburga.
Politikolozi, međutim, ocenjuju da će Tilersonova poseta Moskvi, ukoliko do nje zaista dođe, biti prilika da se razgovara o svim temama koje se tiču odnosa dve zemlje i šansa da se ti odnosi normalizuju uprkos svim problemima i teškoj atmosferi koja je stvorena u SAD, a u kojoj se Rusija optužuje za sve smrtne grehe.
„Ako se Tilersonova poseta zaista dogodi u to vreme kada se najavljuje to će značiti da su SAD i predsednik Tramp definisali politiku prema Rusiji. Očekuje se da će u Moskvi Tilerson usaglašavati detalje te politike. Ako tokom njegove posete dođe do definisanja osnovnih problema u bilateralnim odnosima i načina rešavanja tih problema onda bi mogle da uslede i pripreme za sastanak lidera dveju zemalja. Posle susreta Putina i Trampa mogli bismo da očekujemo značajnije promene u odnosima dve zemlje, jer druge šanse verovatno neće biti. Sada sve ukazuje na to da SAD neće voditi agresivnu politiku prema Rusiji, jer da je Tramp zamislio tako nešto, on bi davno realizovao svoje namere, tim pre što bi mu to samo olakšalo život na političkoj sceni u Americi“, kaže Jarigin.
Analitičar navodi i da je Tilerson najbolji izbor za vođenje pregovora sa Rusijom.
„Tilerson poznaje Rusiju i mislim da će njegova pregovaračka pozicija biti lišena ideološkog tereta, koji je smetnja razvoju pragmatičnih odnosa. Nadamo se racionalnom pristupu, jer Tilerson je pre svega biznismen i nema iskustva u diplomatiji i političkim pregovorima. Tilerson je možda u ovom trenutku najbolji izbor za vođenje pregovora sa Rusijom i ako on dođe u Rusiju u aprilu, on neće doći ’praznih ruku‘“, nego sa već definisanim stavom prema Rusiji“, zaključio je Jarigin.
Podsećanja radi, pre imenovanja na mesto američkog državnog sekretara Tilerson je bio izvršni direktor naftne i gasne kompanije „Ekson mobil“, koja posluje u više desetina zemalja, od kojih su neke politički nestabilne ili udaljene od politike SAD, među kojima je i Rusija.
Činjenica da je Tilerson poslovao sa Rusijom izazvala je među demokratama u Americi burna negodovanja.
Tilerson je poznat i kao kritičar sankcija uvedenih Rusiji. Kremlj ga je svojevremeno nagradio „Ordenom prijateljstva“, što je najviša počast koju ruske vlasti mogu da daju nekom strancu.
Tramp je ranije ocenio da je „odlično što Tilerson ima poslovne veze sa Rusijom i što stvarno dobro poznaje toliko igrača u toj zemlji“.