Autori istraživanja smatraju da će prodaja ruskog oružja Kini, kao što su sistem za protivvazdušnu odbranu S-400 i lovci Su-35, „ugroziti“ superiornost SAD u vazduhu. Štaviše, ruska tehnologija će omogućiti Pekingu da ubrza razvoj sopstvenih savremenih aviona-lovaca, navodi se u dokumentu.
Naoružavanje kineske armije sistemima S-400, koji se u izveštaju nazivaju „jednim od najboljih na svetu“, daće Pekingu mogućnost ne samo da ojača protivavionsku odbranu, već i da postigne superiornost u vazduhu iznad teritorije Tajvana kada budu postavljeni na obalama Tajvanskog moreuza, navodi se u izveštaju.
Razvoj vojne saradnje i zajedničke rusko-kineske vojne vežbe svedoče da su obe zemlje zainteresovane za dalje jačanje odnosa u oblasti bezbednosti. Međutim, malo je verovatno formiranje punopravne vojne saradnje dve države u bliskoj budućnosti, navode autori izveštaja. Konkretno, prema mišljenju analitičara, sporno deluje mogućnost da Moskva i Peking potpišu sporazum o vojnoj pomoći u slučaju sukoba sa trećom stranom.
Bez obzira na to, razvoj vojne saradnje Rusije i Kine nesumnjivo komplikuje poziciju SAD u regionu, navodi se u dokumentu.
Rusija snabdeva Kinu širokim spektrom naoružanja. Tako su zemlje potpisale ugovor o snabdevanju PVO sistema S-400 „Trijumf“, a u februaru 2017. počela je realizacija ugovora potpisanog 2015. godine o prodaji Kini višenamenskih lovaca Su-35.
Ranije su se u medijima pojavile informacije da je Rusija već počela da isporučuje S-400 Kini, ali je Federalna služba za vojno-tehničku saradnju demantovala te izveštaje.