„Vlada Ukrajine može da odredi administrativnu ili krivičnu kaznu za te ljude — ili da im zabranimo ulazak u Ukrajinu, ili krivična kazna. To će sud odlučiti“, izjavio je Aleksandrovič za B92.
Ukrajinski ambasador kaže da i te kako razlikuje i nikako ne meša pojedinačno kršenje ukrajinskog zakonodavstva od strane narodnih poslanika, sa stavom koji većina građana Srbije ima prema njegovoj zemlji.
Aleksandroviču je stav Vlade Srbije da poštuje suverenitet i teritorijalni integritet Ukrajine poznat i zato, kaže, očekuje reakciju.
„Razumem kada prvi ljudi vaše vlade kažu da ne mogu da kontrolišu sve poslanike. To razumem, ali bilo bi dobro da vlada dâ neki zvanični odgovor na to, post faktum… To se desilo“, ocenjuje Aleksandrovič.
U odgovoru, lider SNP-a Nenad Popović kaže da je Krim ruski i objašnjava da Moskva podržava Beograd po pitanju KiM i RS, da su Rusija i Srbija bratske zemlje i da zato moraju da se podržavaju po svim pitanjima, navodi B92.
„Za mene je pitanje Krima rešeno, kako je Kosovo Srbija tako je Krim Rusija. Želim najbolje odnose sa prijateljskom Ukrajinom. Mi tamo imamo mnogo prijatelja, ali sam protiv režima koji je došao na vlast državnim udarom i proteruju Ruse odande“, ističe Popović.
Ambasador Ukrajine u Beogradu juče je osudio posetu delegacije SNP-a „privremeno okupiranom Krimu“, gde su, kako se navodi, učestvovali u tzv. svečanostima povodom „pripajanja Krima Rusiji“, i tom prilikom se otvoreno i zvanično izjašnjavali za podršku i priznavanja Krima kao dela teritorije Rusije.
U otvorenom pismu ambasadora medijima, navodi se da su oni tada pozivali na uspostavljanje bilateralnih kontakata između Srbije i Krima, što je, kako je istakao, otvoreno kršenje zakonodavstva te zemlje.
Ministarstvo spoljnih poslova Ukrajine osudilo je juče posetu grupe srpskih poslanika Krimu i pozvalo ambasadora Srbije u Ukrajini da pruži objašnjenja o tom pitanju.
„Ministarstvo spoljnih poslova Ukrajine najoštrije osuđuje posetu grupe srpskih parlamentaraca okupiranom Krimu“, rekla je portparolka Ministarstva spoljnih poslova Ukrajine Marijana Beca na brifingu u Kijevu, preneo je Sputnjik.
Navodi se da je ona istakla da su srpski poslanici prekršili ukrajinski zakon i međunarodno pravo. Prema njenim rečima, poslanici otvoreno pozivaju na priznavanje Krima kao dela Rusije, čime postupaju u suprotnosti sa zvaničnim stavom Srbije koja podržava teritorijalni integritet Ukrajine.