Kosovsko specijalno tužilaštvo podiglo je pred Osnovnim sudom u Prištini optužnicu protiv ministra za zajednice i povratak Dalibora Jevtića i još dvojice službenika istog ministarstva zbog sumnje da su zloupotrebili položaj.
Jevtić je, navodno, „zloupotrebio“ službeni položaj jer je jedno vozilo resornog ministarstva dao na stalno korišćenje Radiju KiM iz Čaglavice. Tužilaštvo smatra da je Jevtić prekršio Član 422, Stav 1 i Član 31 kosovskog krivičnog zakona.
Uroš Staletović, portparol Ministarstva za zajednice i povratak, za Sputnjik je demantovao da je vozilo ovog ministarstva dato na stalno korišćenje Radiju KiM, odnosno da je nepovratno otuđeno iz resornog ministarstva.
„Ono je dato na trenutno korišćenje, posle čega je vozilo vraćeno Ministarstvu. Vozilo je dato legalno na kratkoročno korišćenje registrovanoj NVO i sve je urađeno po važećim procedurama. Samu optužnicu prema navedenim članovima sud treba da dokaže, odnosno, da utvrdi koja je to protivpravna korist optuženog za navedenu radnju. Pošto je nema, biće teško da je dokaže. Člana 31 predviđa udruživanje radi sticanja protivpravne koristi, ovde toga nema. Uglavnom ovo nije zasnovano na realnim osnovama“, tvrdi Staletović.
Ovo nije prvi ministar iz redova Srba koji se našao pod udarom kosovske vlade, a ministarstvo za koje je Jevtić zadužen faktički je jedina veza koju Srbi koji žive na Kosovu, i pogotovo Srbi povratnici imaju na Kosovu sa nekom zvaničnom institucijom na koju mogu da se oslone.
Tome svedoči i Zoran Rajčić, Srbin povratnik u selo Dragoljevac u opštini Istok.
„Za sve što nam treba, možemo da se obratimo ovom ministarstvu, bilo da nam nešto nije jasno ili treba da pitamo, bilo da nam treba konkretna pomoć. Osim što nas stalno obilaze, činjenica je da bismo bez njihove pomoći i zainteresovanosti za nas i naš život, ovde teško opstali“, kaže Rajčić za Sputnjik.
Radenko Belošević, Srbin iz sela Crkolez u kome živi oko 100 srpskih duša, kaže da sve ovo doživljava kao novu vrstu pritiska na Srbe.
„Nije nam se jednom desilo da nam Albanci kažu, kada nekome od nas ukradu traktor, kao što se dešavalo, a Ministarstvo za nekoliko dana nabavi drugi, — kako to vama Srbima, šta god zamislite, obezbede iz Ministarstva? Oni su ljubomorni na nas i ne vole što smo ovde, posebno što je Jevtić u našem selu napravio i dom uz crkvu koji nam mnogo pomaže i da se okupimo, što se kaže, i na svadbi i na sahrani. Donirali su nam i građevinski materijal, jer su naše kuće stare i dotrajale, a ja ne znam nikoga ko se obratio Ministarstvu, a da mu nije izašlo u susret“, kaže Belošević.
Slično misle i ostali Srbi povratnici na Kosovo i Metohiju koji smatraju da se iza ovih optužbi krije samo još jedan pokušaj Prištine da zastraši, izoluje i otera zauvek sa Kosova i ovo malo Srba koji dole žive.