Sterdžonova je izjavila da bi referendum trebalo održati krajem 2018. ili početkom 2019. godine, kada uslovi izlaska Britanije iz Unije postanu jasni, navodi Rojters, podsećajući da je Britanija kao celina glasala za izlazak iz EU, ali da je Škotska glasala za ostanak u tom bloku.
„Bilo bi nemoguće da ljudi, u roku koji je predložila Sterdžonova, donesu razumnu odluku, te je stoga nemoguće i imati legalan, fer i odlučujući referendum u tom vremenskom okviru“, rekao je Mandel za škotski list „Herald“.
Britanski ministar kaže i da „ne postoji opcija“ da Škotska ostane u EU dok Britanija napušta taj blok niti da Škotska nasledi mesto Britanije u Uniji.
„Prećutno se nagoveštava, predloženim tajmingom za referendum, da na neki način referendumom i glasanjem za nezavisnost može da se spreči izlazak Škotske iz EU. To je apsurdno“, zaključio je Mandel.
Britanski „Dejli telegraf“ piše da su planovi Sterdžonove o referendumu sinoć pali u vodu nakon što se ispostavilo da ona mora da odustane od politike pridruživanja EU nakon „bregzita“, u jeku rekordnog nivoa evroskepticizma u Škotskoj.
Neimenovani visoki nacionalistički orijentisani izvori u Škotskoj rekli su tom listu da će Sterdžonova umesto toga pokušati da se pridruži Evropskoj asocijaciji za slobodnu trgovinu (EFTA), među čijim članicama su Norveška i Island.
Podrška nezavisnosti Škotske, prema jednom akademskom istraživanju, na najvišem je nivou do sada, ali istraživanje pokazuje i da je popularnost EU među Škotima opala, navodi danas Bi-Bi-Si.
Istraživači smatraju da to pokazuje kako fokusiranje na članstvo u EU možda nije najbolji način da se veći broj glasača usmeri ka nezavisnosti.
Izvor: Tanjug