Sputnjik se obratio inicijatoru te akcije, čuvenom rimskom blogeru Tomazu Longobardiju:
„Mi smo predložili potpisivanje peticije, kako bi hiljade Italijana, koji tu odluku smatraju opasnom i nepravednom, mogli da iskažu svoje mišljenje. U Ustavu jasno stoji da ’Italija smatra rat sredstvom napada na slobodu drugih naroda, a ne kao sredstvo za rešavanje međunarodnih konflikata‘.“
Pa ipak, Vlada Italije se skriva iza floskule „jačanje zaštite istočnih i centralnih država NATO-a“ i koristi čarobnu reč „zaštita“ kako bi njome maskirala otvorenu provokaciju protiv Rusije….
„Nažalost, ta peticija nema pravnu snagu, ali ima veliki simbolički značaj: potpisnici peticije pristalice su različitih političkih struja i partija. Potpisujući tu peticiju, oni su izrazili svoje negodovanje povodom incijative Vlade“, navodi Longobardi.
Bloger dodaje da italijanski mediji nisu propratili tu peticiju. Ipak, sa našim sagovornikom u kontakt je stupilo mnogo inostranih medija.
„Moram svima da se zahvalim zato što smo dobili mogućnost da kažemo naglas ono što misli hiljade Italijana. Upravo zato smatram da je ta peticija obavila svoj zadatak i da je dokazala da se mnogi Italijani ne slažu sa stavom Vlade“, iskren je Longobardi.
Lider partije „Pokret 5 zvezda“ Bepe Grilo je izjavio da Vlada želi da „gurne Italiju u rat“, ali Tomazo Longobardi se ne slaže sa tim stavom: „Ne mislim da naša Vlada želi da započne rat, više mi se čini da ona prosto nema nikakav autoritet van granica Italije i zato mora slepo da sluša direktive NATO-a“.
Peticija će biti poslata predsedniku Serđu Matareli, ali naš sagovornik sumnja da će predsednik imati sluha za ono što Italijani misle.
„Peticiju bi moglo da potpiše i milion ljudi, pa ipak neće biti nikakvog efekta. Dovoljno je setiti se kako je, posle poraza na referendumu, premijer Renci, koji je inače obećao da će napustiti svoju poziciju, ipak na njoj ostao bez obzira na ogromno nezadovoljstvo društva.“