Direktor Instituta za fiziku Aleksandar Bogojević rekao je da je veliki uspeh što uopšte možemo da istražujemo ekstrasolarne planete, jer ih je jako teško detektovati.
„Sve smo bolji u tom detektovanju i sada možemo da vidimo i malecke kamenčiće kao što je naša Zemlja“, rekao je Bogojević.
On je rekao da će biti potrebno četiri do pet godina da se zaviri u atmosferu novih planeta i da se tako utvrdi da li na njima ima uslova za život, pa čak i da li ima života.
„Kiseonik je taj koji uvek proizvode živa bića, tako da ako pronađemo kiseonik u određenoj količini to bi moralo da znači da ima i života“, navodi Bogojević.
Docent na katedri za astronomiju Matematičkog fakulteta Dragana Ilić kaže da je ovo otkriće zanimljivo jer su te planete slične Zemlji i jer se nalaze na takvom rastojanju od matične zvezde da bi mogle da razviju život sličan onom na Zemlji.
Ona kaže da se te planete nalaze u „nastanjivoj“ zoni i da će u budućnosti pomoću novih teleskopa biti moguće snimiti hemijski sastav planeta kako bi utvrdili da li tamo postoji život sličan onom na Zemlji.
Novinar u oblasti astronomije Saša Mirković ističe da je rano za zaključke i da te planete za sada podsećaju na Zemlju po veličini, te da ako postoje tečna voda i atmosferski uslovi moguće je pronaći i život.
Izvor: Tanjug