Šef Generalštaba Oružanih snaga Rusije Valerij Gerasimov, predsednik Generalštaba Turske vojske Hulusi Akar i predsednik Komiteta načelnika štabova Oružanih snaga SAD general Džozef Danford razgovarali su juče o bezbednosti u Iraku i Siriji.
Strane nisu otkrile detalje pregovora. Poznato je da su predstavnici generalštabova tri zemlje, između ostalog, razgovarali o principima koji omogućavaju stranama da izbegnu prijateljsku vatru u Siriji. Prema mišljenju posmatrača, u Antaliji se možda razgovaralo i o predstojećem napadu na Raku.
Sada kada su sirijske vladine snage uz pomoć Vazdušno-kosmičkih snaga Rusije isterale DAEŠ iz Alepa, a još jedna velika tvrđava DAEŠ-a Mosul se postepeno čisti od militanata zajedničkim naporima Ratnog vazduhoplovstva SAD, iračke vojske, kurdskih i šiitskih dobrovoljaca, ta vojna operacija može da postane poslednji udar na infrastrukturu terorista.
Poglavari DAEŠ-a se spremaju za napad, aktivno prebacuju snage u Raku, saopštila je pre neki dan iračka televizija „El Sumerija“, pozivajući se na izvor u Mosulu.
U predgrađu Rake su koncentrisani kurdski odredi i turske snage. Proturske grupe su prebačene na zapadnu obalu Eufrata, a Kurdi se nalaze istočno od „prestonice“ DAEŠ-a, na putu između nje i Mosula.
U području Rake je aktivna i američka vojska, kako kopnene snage, tako i Ratno vazduhoplovstvo. Sa svoje strane Vazdušno-kosmičke snage Rusije povremeno napadaju teroriste u područjima koja su i dalje pod njihovom kontrolom.
Ankara je kategorički protiv učešća kurdskih odreda u napadu na Raku. Kako je ranije izjavio turski premijer Binali Jildirim, Ankara neće biti deo operacije napada na Raku, ako u sastavu koalicije budu bili Kurdi. Međutim, Vašington ne želi da odbije pomoć kurdskih snaga. Nije isključeno da će Ankara morati da izabere: ili će učestvovati u operacijama sa Kurdima ili će se povući sa položaja blizu Rake.
U međuvremenu, Bela kuća polako traži način da se zbliži sa Kremljom. Moguća koordinacija vojnih snaga SAD i Rusije na severoistoku Sirije bila je tema razgovora dve strane još prošle godine, ali bez rezultata.
Administracija Donalda Trampa želi kompromis, shvatajući da je nemoguće izbaciti nekoga iz sirijske kampanje. Političke posledice bile bi suviše ozbiljne kada bi se tako nešto dogodilo.
Pri tome turska vojska ne zaboravlja na obaveze koje je Ankara preuzela na sebe u okviru taktičkog saveza Iran—Rusija—Turska. Ankara nije spremna da krene u pogoršanje odnosa sa Moskvom, čak i po cenu prekida saradnje sa Vašingtonom.