Štit će delovati kao defakto magnetosfera, štiteći Mars od pustošenja solarnih vetrova i krhotina, sa krajnjim ciljem da se omogući da voda teče na površini planete, navode naučnici.
Ukoliko bude realizovan, taj predlog bi sigurno bio bolji od predloga Ilona Maska za nuklearno bombardovanje ledenog pokrivača Marsa.
Direktor Odeljenja za planetarnu nauku NASA Džim Grin rekao je prošle nedelje na radionici „Vizija Planetarne nauke 2050“ da bi postavljanje magnetnog štita između Marsa i Sunca dozvolilo da se formira magnetosfera, koja bi bila prethodnica potpuno razvijene atmosfere.
Tune in to the Planetary Science: Vision 2050 workshop LIVE at: https://t.co/h2RyVJjaD3 https://t.co/i9PIhPxDXZ
— NASA360 (@NASA360) March 1, 2017
„Ova situacija zatim eliminiše mnoge procese erozije solarnih vetrova koji se pojavljuju u jonosferi i gornjoj atmosferi planete i dozvoljavaju da pritisak i temperatura atmosfere Marsa tokom vremena rastu“, objasnili su Grin i njegov tim istraživača.
A Future Mars Environment For Science And Exploration (using a magnetic shield on L2, PDF paper) https://t.co/HnNp4BxR1w #SpaceX
— dangermouses (@dangermouse_77) March 7, 2017
Iako može da zvuči neverovatno, tim ukazuje na slične sisteme koji su već na snazi u orbiti oko Zemlje za zaštitu astronauta od sunčevog zračenja. Oni takođe smatraju da ukoliko bi takav magnetni štit za Mars bio razvijen, planeta bi mogla da regeneriše atmosferski pritisak do polovine Zemljinog pritiska u roku od nekoliko godina.
„Ovo nije teraformiranje kakvo zamišljate gde zapravo veštački menjamo klimu, već puštamo da to učini priroda i to radimo na osnovu poznavanja savremene fizike“, dodao je Grin.