Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik je u intervjuu Sputnjiku najavio da će ove nedelje protiv njega i još nekih funkcionera RS biti podignute optužnice zbog podrške i organizacije referenduma. Političari i analitičari iz Banjaluke slažu se da je optužnica protiv predsednika RS nastavak satanizacije srpskog entiteta u BiH, čime će kriza u toj bivšoj jugoslovenskoj republici samo biti produbljena.
U formalno-pravnom smislu, podizanje optužnice protiv predsednika RS neće značiti ništa, kaže bivši sudija Ustavnog suda BiH Krstan Simić, s obzirom na pretpostavku nevinosti koja predstavlja univerzalnu vrednost međunarodnog i domicilnog prava.
„Međutim, u onom praktičnom, svakodnevnom, to bi predstavljalo određenu teškoću, s obzirom na to da bi politički protivnici, opozicija, pa čak i neki nezavisni intelektualci ukazivali na to i eventualno pozivali predsednika republike da podnese ostavku, jer protiv njega je u toku krivični postupak“, objašnjava Simić.
Ono što je sporno, prema Simićevim rečima, jeste izvršavanje odluka Ustavnog suda. On navodi primer bivšeg načelnika saniteta Vojske RS, kome je u Sarajevu oduzet stan. Ustavni sud je presudio u njegovu korist, a vlasti Federacije BiH odluku ignorišu.
„Pitanje tih odluka je vrlo upitno sa aspekta pristupa vlastitim odlukama. One su selektivne, danas sigurno ima 45-50 koje nisu izvršene, a sada, kada je u pitanju gospodin Dodik, biti aktivan, agilan, upravo bi pokazivalo da je pravosuđe u funkciji politike“, kaže Simić.
Vladavina zakona u BiH živi samo po potrebama određenih političkih elita i za njihove potrebe u datom trenutku, zaključuje on.
Šta će podizanje optužnice protiv Dodika u političkom smislu značiti, zavisi kako se političari postave, kaže potpredsednik narodne skupštine RS Nenad Stevandić.
„Ako se postavimo čestito i pošteno, to neće puno značiti. To će biti još jedan od Bakirovih pokušaja destabilizacije RS. Međutim, ako se politički podelimo, kao što smo to u poslednje vreme imali običaj, pa neki to dočekaju kao dobar način borbe protiv njihovog političkog protivnika ili način da oni sutra budu vlast, onda će to biti loše za RS“, kaže Stevandić.
Za razliku od političara, narod je, prema Stevandićevim rečima, jedinstven.
„Što se naroda tiče, kao i za referendum, svi imaju identično mišljenje da je reč o manipulaciji i podmetanju, sa ciljem da se možda kreiraju izbori 2018“, objašnjava on.
Podizanje optužnice protiv Milorada Dodika nastavak je satanizacije RS, koju je, kako kaže, počela prethodna američka administracija.
„Oni su u BiH postavili čitavu garnituru političara koji su im poslušni, i Dodik im se tu nije uklapao. Zato je i bio plan da se on na određeni način ukloni. Mi treba da dokažemo da niko spolja ne može da uklanja i kreira procese, nego da je zato zadužen narod i da zato postoje izbori“, zaključuje Stevandić.
U formalnom smislu, Tužilaštvo će postupati onako kako je postupalo od prvog dana, kaže banjalučki analitičar Anđelko Kozomara. Posle saslušanja organizatora i onih koji su sproveli referendum, prirodan sled stvari je podizanje optužnica za krivično delo za nepoštovanje odluka Ustavnog suda, kaže on.
„Činjenica da Tužilaštvo i Sud BiH odavno u mnogim predmetima protiv Srba ne rade ni po zakonu ni po pravnim normama“, objašnjava Kozomara.
Političke refleksije eventualnog procesa protiv Dodika biće, prema Kozomarinim rečima, dalje produbljivanje krize u BiH.
„Te optužnice će samo potvrditi ono što rukovodstvo RS priča već deset godina, da su Sud i Tužilaštvo BiH potpuno nelegalne institucije, da su političke institucije u rukama uglavnom jedne stranke, jednog čoveka, i one ovim postupkom, ovim optužnicama samo to potvrđuju. Kriza u BiH će samo nastaviti da se produbljuje. Mislim da nema ni sile, ni načina da se ona u ovom trenutku zaustavi“, zaključuje Kozomara.