General ser Adrijan Bredšo, državljanin Velike Britanije, naveo je da bi „međunarodna dezinformaciona kampanja“ preko sajtova kao što su Sputnjik i RT, takođe mogla da bude uključena u NATO-ovu definiciju „napada“.
Prema sporazumu NATO-a „oružani napad protiv jedne ili više (članica) smatra se napadom na sve“ i saveznici mogu da upotrebe bilo koju meru neophodnu za odbranu. Poslednjih nekoliko godina ovo je prošireno na sajber-napade i hakovanje.
„To je politička odluka, ali se ne dovodi u pitanje da agresija, nesumnjiva agresija, u oblasti koja nije konvencionalno ratovanje, može da se podvede pod član pet“, rekao je Bredšo za „Tajms“. Prema članu pet, napad na jednu državu-članicu smatra se „napadom na sve“. On je dalje naveo da će to stupiti na snagu „kada bude objavljeno“.
Bredšo je dodao da je organizacija „proglasila sajber za ratnu oblast, pored vazdušne, pomorske, specijalnih snaga i kopnene“.
„Teško je zamisliti neki budući sukob bez uključenog sajber-elementa.“
„Nije u pitanju samo pretnja otvorenog vojnog napada već i niz drugih mera, uključujući tajne, paravojne i aktivnosti koje nisu vojne, od kojih će neke koordinisati obaveštajno oružje Rusije“, rekao je Bredšo u januaru na događaju Saveta za spoljne poslove.
„I nama kao NATO-u treba da bude podešena antena na znakove da se ova vrsta neprijateljske aktivnosti dešava“, dodao je on.
Njegova izjava dolazi u vreme kada demokrate i nekoliko antitrampovskih neokonzervativnih republikanaca nastavljaju da se bore da povežu članove Trampove administracije sa Rusijom.
U januaru je republikanski senator Džon Mekejn izjavio da je Rusija veća pretnja za SAD nego DAEŠ, i više puta ponovio pozive bivše demokratske kandidatkinje Hilari Klinton za upotrebu vojne sile protiv Moskve.