U saopštenju je navedeno da je Milačić poslanicima predstavio političku situaciju u Crnoj Gori, problem zbog kog je „Karavan“ krenuo na put, preneo mišljenja sagovornika iz regiona i ostalih zemalja Evrope, sa kojima se „Karavan“ susreo.
Pozivajući se ne elementarne principe demokratije objasnio je zašto je i koliko važno organizovati referendum u Crnoj Gori po pitanju ulaska u NATO. On je objasnio i kakvi sve procesi stoje u pozadini NATO integracija.
„Stiče se utisak da je radi uvlačenja Crne Gore u NATO sve dozvoljeno, pa i krađa izbora, represija, montiranje sudskih procesa, zavođenje faktičkog vanrednog stanja u danima izbora, uopšte svaki mehanizam krivotvorenja i pravno-političke agresije na ovu malu zemlju velike istorije. Ne želimo da se mirimo sa time. Vlast u Crnoj Gori liči na grupu kockara koji se igraju sa bezbednošću naše zemlje“, rekao je Milačić.
Milačić je kazao da ukoliko vlast istraje u izbegavanju referenduma, mimo ogromne većine građana koji su za to, NATO zajedno sa svojim partnerima u Crnoj Gori stvara podlogu za nestabilnost.
„Iako Crna Gora i Ukrajina ne mogu da se porede po geopolitičkom uticaju, u Crnoj Gori sve više se uočava proces ukrajinizacije. Agenda ukrajinizacije je jasna: potpiruju se nacionalne podele, podržavaju nedemokratski, čak i fašistički režimi, koji Zapadu služe kao marionete, stvaraju se banana, propale države, lake za kontrolisanje. To su nesuverene i kolonizovane zemlje. Borba protiv toga imperativ je našeg vremena, antifašizam za 21. vek. Ideja održavanja referenduma o NATO-u zato je deo mnogo veće borbe za demokratiju i humaniji svet“, rekao je Milačić.
Havijer Kouzo, potpredsednik Komiteta za spoljne poslove (AEET) i poslanik Ujedinjene levice u Evropskom parlamentu, pruža punu podršku raspisivanju referenduma o NATO-u.
„Podržavam referendum o članstvu u NATO-u jer mislim da je to fundamentalno pitanje i da je demokratski konsultovati građane, naročito zbog toga što u ovom momentu NATO postaje sve skuplji, sve nasilniji i šireći se na Istok dovodi nas u opasnost od rata velikih razmera. Zbog toga, moja puna podrška referendumu“, rekao je Kouzo.
Mišel Kolon, direktor nezavisnog medija „Investig ekšen“, Belgijanac koji živi u Briselu, tvrdi da NATO treba ukinuti.
„Bio sam u Jugoslaviji mnogo godina, pa i 1999. tokom NATO bombardovanja. Video sam šta je NATO uradio, ubijajući ljude, i mislim da je to banda kriminalaca. Nekoliko godina kasnije bio sam u Libiji i gledao decu na zemlji, od 4 godine, od 6 godina, stradalu tokom NATO bombardovanja, a NATO se pravdao da su to vojni ciljevi. Tvrdim da nema potrebe pridruživati se NATO-u. Naprotiv, treba ga ukinuti. Kao Belgijanac koji živi u Briselu smatram da bi to bilo dobro za mir. Više ne postoji Sovjetski Savez, i niko neće napasti Belgiju, nikome NATO ne treba. Uostalom, i previše je skup. Iz mog ugla, to je samo vojska više nacija koja je pokrenula rat u Evropi protiv Jugoslavije, rat u Aziji protiv Avganistana, rat u Africi protiv Libije, a nekoliko puta su izvodili i vojne manevre protiv Venecuele. Dakle, on služi za ’svetski udar‘ i zato nam nije potreban“, rekao je Kolon.
Kolon je naglasio da je referendum o NATO-u neophodan.
„Ukoliko neka zemlja želi da postane član NATO-a, to naravno treba da odluče građani. Ne može 1 odsto stanovništva, takozvana elita, da odluči o tome. U pitanju su međunarodni odnosi, radi se o ratu i miru, radi se o tome da li ćete trošiti svoj novac kupujući oružje i ratovati ili ćete graditi škole i bolnice. Zato narod mora da odluči o tome jer to je demokratija“, zaključio je Kolon.
Kako se navodi u saopštenju, „Referendumski karavan“ nastavlja posetu Briselu.