Američki predsednik Donald Tramp danas će se prvi put obratiti Kongresu, a jedna od tema biće i zahtev za značajno povećanje vojnog budžeta SAD za skoro deset odsto. Tramp predlaže povećanje od 54 milijarde dolara za američku vojsku, odnosno nabavku novih aviona, brodova, lovaca uz istovremeno smanjenje nevojnih programa i izdvajanja za rad federalnih agencija.
Povećanje vojnog budžeta treba da pošalje poruku svetu da je Amerika „snažna, bezbedna i odlučna“. On je obećao da će se fiskalni plan fokusirati na „javnu bezbednost i nacionalnu sigurnost“.
Stevan Gajić iz Instituta za evropske studije kaže da je predlog o povećanju budžeta poruka za unutrašnju upotrebu.
„Treba naglasiti da je Tramp tokom kampanje govorio da ima više od dvesta vojnih savetnika, bivših visokih oficira i generala u svom timu i pokazao je da će vojska zauzimati izuzetno značajno mesto u sprovođenju njegove politike. S druge strane, on je poručio da će smanjiti budžet nekim drugim stavkama, posebno Agenciji za zaštitu životne sredine i da će smanjiti međunarodnu pomoć inostranstvu, odnosno da će smanjiti budžetskih davanja za agencije poput FBI, USAID“, kaže Gajić i dodaje da to znači i smanjivanje pomoći NVO po celom svetu, ali i bezbednosnim službama.
Direktor za budžet Bele kuće Mik Malvoni rekao je da će veće izdvajanje za Pentagon povećati vojni budžet na rekordnih 603 milijardi dolara i to ne računajući milijarde dolara za vojne operacije u inostranstvu.
Na pitanje da li tolika ulaganja u vojsku znače istinsku vojnu nadmoć, Gajić kaže da je vrlo teško meriti učinkovitost potrošenog novca. On kaže da SAD u određenim segmentima zaostaju i da je prirodno da će ulagati novac.
„Još je Barak Obama signalizirao da SAD tehnološki zaostaju u području oko Arktika, posebno kada je u pitanju Rusija koja ima mnogo više modernijih brodova u tom delu sveta. Isto važi i za ostale segmente“, kaže Gajić.
On ukazuje da je američka vojska bila prilično iscrpljena ratovima koje je počela Bušova administracija, a da Tramp u svom populističkom maniru obećava najbolju modernizaciju ikada.
„Videćemo. Svakako da ona najviše govori o visokom mestu i vrlo velikom uticaju američkih vojnih krugova na Trampovu administraciju i na njega lično“, kaže Gajić.
Naš sagovornik podseća da smo do početka ukrajinske krize naovamo svedoci nagomilavanja američkih trupa na zapadnim granicama Rusije i ovaj trend nije prekinut s dolaskom nove administracije.
„Tako da je ovo nagomilavanje, a ne samo to već i ove agresivnije vojne vežbe, govore o tome da se Trampova administracija nalazi u procepu između različitih interesa i ideoloških pogleda na spoljnu politiku u samim Sjedinjenim Državama“, kaže Gajić.
SAD svakako u nekom katastrofičnom scenariju nisu sposobne da u isto vreme vode rat i protiv Rusije i protiv Kine, zaključuje naš sagovornik.