„Polazimo od toga da nuklearno oružje predstavlja faktor održavanja stabilnosti, međunarodne bezbednosti i garantuje našu bezbednost, ali istovremeno štiti svet od najvećih i najstrašnijih sukoba. Polazimo od činjenice da se sličnih stavova drže i druge nuklearne sile, uključujući i SAD. I, naravno, tog stava bi trebalo da se pridržava i nova američka administracija“, rekao je Rjabkov novinarima.
Moskva i Vašington treba da ojačaju saradnju o neširenju nuklearnog oružja, uključujući i u okviru nuklearne petorke, i Rusija će raditi u tom pravcu, dodao je Rjabkov.
O sporazumu START 3
Moskva smatra da je rusko-američki sporazum START 3 iz 2010. godine uzajamno koristan i uravnotežen instrument, izjavio je pomoćnik ruskog ministra.
Rjabkov je dodao da je to instrument koji ne sadrži „nikakve jednostrane ustupke i koji realno jača bezbednost strana“.
Prema njegovim rečima, „u principu je potrebno da se svesno i pažljivo pristupi svemu što se odnosi na kontrolu oružja“.
Insinuacije o razgovorima Flina i Kisljaka — informacionog rata u SAD
Insinuacije o temi razgovora bivšeg savetnika nacionalnu bezbednost američkog predsednika Majkl Flin i ambasadora Rusije u Vašingtonu Sergeja Kisljaka postale su deo informacionog rata u SAD, izjavio je Rjabkov.
„To je već postalo klasičan primer rata masovnih medija protiv vlade, rat protiv moći dela medija je u punom jeku i, koliko sam shvatio, on će se u SAD nastaviti“, rekao je Rjabkov.
Flin je podneo ostavku nakon što su mediji na osnovu nezakonitih curenja tajnih informacija javili da je doveo u zabludu visoke američke zvaničnike o obimu njegovih razgovora sa ruskim ambasadorom. Konkretno, Flin je rekao da je prikrio činjenicu da je sa Kisljakom razgovarao o sankcijama Rusiji.