Predstavnik Rusije se tome usprotivio rekavši da UN igraju ključnu ulogu u odnosima Beograda i Prištine, i da moraju ostati centralni instrument monitoringa, dok je predstavnik Kine visoko ocenio rad Misije UN i rad Zahira Tanina.
Predstavnik Rusije izjavio je i da dijalogu Beograda i Prištine preti ugrožavanje, kao i da još uvek postoji mnoštvo nerešenih pitanja, dok su se predstavnici zapadnih zemalja sa pravom veta založili za redukovanje uloge Unmika i smanjenje broja sednica i izveštaja.
On je na sednici SB UN o Kosovu istakao da EU, kao posrednik u pregovorima, nije iskoristila svoj uticaj kada je u pitanju kosovska strana niti je osigurala primenu sporazuma o formiranju ZSO, koja je, kako kaže, ključna tačka za normalizaciju odnosa.
Naveo je i da UN igraju ključnu ulogu u odnosima Beograda i Prištine i da moraju ostati centralni instrument monitoringa.
Na planu nacionalnog pomirenja, kako navodi, nema nikakvih konkretnih koraka, a neprihvatljivo je, kako ističe, da Beograd bude isključen iz rešavanja problema života Srba na Kosovu.
„To niko neće prihvatiti, ni Srbi ni međunarodna zajednica“, istakao je predstavnik Ruske Federacije.
Kako je dodao, postoji ozbiljan problem i sa srpskim kulturnim nasleđem, jer srpska crkva ima poteškoća da pristupi svojim religioznim mestima i da ih obnovi posle vandalskih napada.
On je takođe izrazio zabrinutost što se Kosovo koristi za regrutovanje terorista i boraca za Bliski istok, o čemu su, kako kaže, pisali mnogi zapadni mediji.
Tenzije Beograda i Prištine su, prema oceni predstavnika Urugvaja, trenutno na uznemirujućem nivou, zbog čega dve strane treba da ostanu posvećene dijalogu koji će doneti poboljšanje odnosa i kvaliteta života.
Predstavnik SAD kaže da je Kosovo „uspešna priča“, da je to zasluga i Unmika, ali smatra da je vreme da se smanji uloga Misije UN na Kosovu, u skladu sa realnošću na terenu.
Prema njegovim rečima, izveštaji bi trebalo da se podnose na šest meseci.
SAD pozdravljaju i podržavaju briselski dijalog, kaže on, dodajući da lideri moraju i dalje da preduzimaju korake i donose odluke kako bi se napredovalo.
Pozvao je obe strane da primene sporazume bez odlaganja i da aktivno rade na normalizaciji odnosa.
Predstavnik Velike Britanije je rekao da je njegova zemlja posvećena stabilnosti i bezbednosti Zapadnog Balkana, a da u tome centralno mesto ima normalizacija odnosa.
Prema njegovoj oceni, od prošlog sastanka Kosovo je načinilo mnogo pozitivnih koraka, pominjući pozivni broj i nova priznanja, ali ističe da ima još posla.
London pozdravlja ulogu visoke predstavnice EU Federike Mogerini o pitanju zida u Kosovskoj Mitrovici, kao i saradnju gradonačelnika tog grada i kosovskih vlasti.
I on je pozvao da se smanji broj sednica i izveštaja i smanji misija UN, a da se za sledeću sednicu pripremi predlog njenog restrukturiranja.
Predstavnik Italije je izrazio zabrinutost zbog retorike Beograda i Prištine.
„Pozivamo obe strane da se uzdrže od zapaljive retorike i šaljemo snažnu podršku normalizaciji odnosa“, rekao je on.
Italijanski predstavnik, koja će u julu biti domaćin novog samita u okviru Berlinskog procesa, posebno je istakao značaj te inicijative, dodavši da se Italija fokusira na vladavinu zakona, proces integracija i ekonomski razvoj.
Ohrabrio je obe strane na dijalog i unapređenje odnosa.
I Francuska se založila za smanjenje broja sednica.
Predstavnik te zemlje je pozvao da svi sporazumi što pre budu sprovedeni, uključujući i ZSO, koja je ključni element dijaloga.
Izvor: Tanjug