Ranije je Porošenko obećao da neće ostaviti stanovnike Krima „bez podrške“ i optužio Rusiju za kršenje ljudskih prava na poluostrvu. Međutim, Balbek navodi da stanovnici Krima više vole da su bez mešanja Kijeva.
„Krimljani bi bili zahvalni kada bi ih Porošenko ostavio na miru, bez njegove nametljive brige i pažnje. Stanovnici poluostrva već su iskusili Porošenkovu tzv. podršku 2014. kada je prekinuto snabdevanje vodom Severnog krimskog kanala i uvedena blokada prehrambenih proizvoda protiv stanovnika Krima“, rekao je Balbek podsećajući na događaje iz nedavne prošlosti.
On kaže da se vrhunac neprihvatljivog ponašanja Kijeva dogodio 2015. kada je Krim ostao bez struje tokom zimskih hladnoća.
„To je razlog zašto bi stanovnici Krima više voleli da Porošenko ne pokazuje svoju očinsku brigu za poluostrvo“, zaključio je političar.
Snabdevanje Krima električnom energijom preko Ukrajine prekinuto je u noći 22. novembra 2015. godine, kada su ekstremisti u južnoj Ukrajini digli u vazduh stubove dalekovoda, čime je region od oko dva miliona stanovnika ostao u mraku.
Moskva je morala da popravi energetsku krizu na poluostrvu tako što je na brzinu izgradila nekoliko dalekovoda, povezujući ovu oblast sa električnom mrežom sa Rusijom. Prva dva voda iz ruskog Krasnodarskog kraja završena su u decembru 2015. godine, a treći u aprilu 2016.
Krim se ujedinio sa Rusijom nakon referenduma 2014, kada je skoro 97 odsto stanovništva regiona glasalo za ponovno ujedinjenje. Nakon glasanja, Evropska unija i Sjedinjene Američke Države su Rusiji nametnule nekoliko rundi sankcija, optužujući Moskvu za „aneksiju“, što su ruske vlasti u više navrata negirale, uz rezonovanje da su stanovnici Krima glasali za ponovno ujedinjenje sa Rusijom i da njihov izraz volje mora da se poštuje.