Cilj doktrine jeste da se preciziraju principi oblikovanja državne informacione politike, pre svega kada je reč o, kako je navedeno u dokumentu, „suprotstavljanju razornom informacionom uticaju Ruske Federacije u uslovima hibridnog rata koji je ona pokrenula“.
Prema doktrini, reč je o usavršavanju zakonodavstva, razvoju zaštićene nacionalne telekomunikacione mreže, zaštiti državnih informacionih resursa i učvršćivanju kapaciteta organa bezbednosti i odbrane u sajber-prostoru.
Planirano je i da se pod hitno usavrši sistem zaštite „kritične infrastrukture, pre svega od terorističkih i diverzionih nasrtaja“.
Koncepciju „hibridnog rata“ su tokom proteklog veka razradile Sjedinjene Američke Države, a aktivno ju je koristio Vašington za smenjivanje režima u državama širom sveta. Ona se sastoji od kombinovanja civilnih, vojnih, informacionih i ekonomskih sredstava, usmerenih na destabilizaciju određene države.
Posle krize u Ukrajini, zemlje NATO-a često spominju „hibridne pretnje“ iz Rusije. NATO ponekad priznaje da realna hibridna pretnja evropskom društvu dolazi od islamskih terorističkih organizacija koje, koristeći aktivnu propagandu ultraradikalnog islama na društvenim mrežama, formira svoje resurse i stvarnu „petu kolonu“ na teritoriji samih država NATO-a.