U 2016. godini — nakon stupanja na snagu Sporazuma o zoni slobodne trgovine između EU i Ukrajine — izvoz iz zemalja EU u Ukrajinu povećao se za 2,575 milijardu evra u poređenju sa 2015. godinom. Pritom, za isti period izvoz ukrajinske robe u EU nije mnogo porastao — samo za 243 miliona evra. To pokazuje da se za više od deset puta povećao izvoz EU u odnosu na izvoz izvoza Ukrajine.
Prema statistici Generalnog direktora za trgovinu Evropske komisije, u 2016. godini EU je izvezla u Ukrajinu robu u vrednosti od 16,505 milijardi evra. Godinu dana pre toga Evropljani su izvezli proizvode za 13,93 milijardu evra.
Ukrajina je uspela da poveća i isporuke proizvoda u zemlje Evrope — u 2016. godini njen izvoz u EU je iznosio 13,08 milijardi evra, dok je 2015. godine ovaj pokazatelj iznosio 12,837 milijardi evra.
Ovo pokazuje da je Sporazum o zoni slobodne trgovine deseet puta profitabilniji za EU u odnosu na Kijev. Brisel je uspeo da poveća izvoz za 2,575 milijarde evra, dok su Ukrajinci za samo 243 miliona evra.
Podsetimo, sličan pokazatelj u 2015. godini bio je niži dva puta — tada je razlika između uvoza i izvoza Ukrajine iznosila 1,093 milijarde evra.
Prema zvaničnim podacima državne službe za statistiku Ukrajine, u 2016. godini mnoge zemlje EU su povećale isporuke robe u Ukrajinu. Između ostalog, za 71,4 odsto je povećan uvoz iz Francuske, dok je izvoz proizvoda iz Ukrajine u tu zemlju smanjen za 8,9 odsto. Takođe je za 39,1 odsto povećan je uvoz robe u Ukrajinu iz Italije, dok je izvoz iz Ukrajine smanjen za 2,5 odsto.
Letonija je takođe povećala izvoz — za 29,1 odsto u poređenju sa prošlom godinom, dok je uvoz iz Ukrajine pao na 8,1 odsto.
Primetno je povećanje uvoza robe iz Belgije za 22,7 odsto, dok je izvoz iz Ukrajine smanjen za 15,2 odsto.
Početkom prošle godine stupio je na snagu Sporazum o zoni slobodne trgovine između Ukrajine i EU. Pre toga, vlasti EU su tvrdile da će sporazum doneti korist Ukrajini. Na sajtu Evropske službe za spoljnopolitičku delatnost su naveli prednosti od Sporazuma za Ukrajinu.
„Zahvaljujući liberalizaciji tarifa, pre svega regulatornom zbližavanju, Ukrajina može brzo da iskoristi prednosti novih trgovinskih mogućnosti i pojednostavljen pristup najvećem svetskom tržištu. Ukrajina može da iskoristi prednosti izbora koji govori o njenoj čvrstoj privrženosti napretku na putu potrebnih institucionalnih i ekonomskih reformi“, tvrdili su u Briselu.
U dokumentu su objasnili da će sporazum omogućiti ukrajinskim kompanijama da postanu konkurentnije.
Međutim, najveći problem je što svi ukrajinski proizvodi treba da dobiju sertifikat EU, što je dug i mukotrpan proces, dok za to vreme evropski proizvodi preplavljuju ukrajinsko tržište.
Kako bi sačuvali svoje zlatne rezerve zbog takvog stanja platežnog bilansa, Ukrajina mora stalno da se zadužuje. Time se povećava socijalni pritisak na stanovništvo i vrši se privatizacija ključnih preduzeća. Ovakvi koraci kijevskih vlasti mogu dovesti do bankrota ukrajinske ekonomije u naredne dve godine.