Očekivano. Ovu reč koriste svi sagovornici Sputnjika komentarišući vest da je Sulejman Ugljanin kao predsednik Bošnjačkog nacionalnog veća i SDA Sandžaka čestitao „kosovskom predsedniku“ Hašimu Tačiju „na dobrim rezultatima u izgradnji jedne demokratske, multinacionalne i multikonfesionalne evropske države zasnovane na vladavini prava, pravnoj sigurnosti i jednakosti pred zakonom“.
Svi Suljini sukobi
Da za vreme onomadašnja dva ministarska mandata nije bilo nekoliko konferencija za novinare na kojima je jedina novost bila da je prestao da nosi, za njega karakteristične, žute kravate, i da televizije nisu davale sliku sa sednica vlade na kojima se vidi da sedi — svi bi mislili da je Ugljanin ponovo, kao devedesetih, otišao u Tursku. Bila je to prijatna tišina, pogotovu u Novom Pazaru.
Međutim, gubitkom fotelje u izvršnoj vlasti, Ugljanin je lična nezadovoljstva počeo da predstavlja kao nacionalna (bošnjačka), da se žali na povratak devedesetih, a suštinski da ih priziva kako bi opravdao sopstvene reči i neretko zapaljive izjave.
Od zahteva Bošnjačkog nacionalnog veća, na čijem je čelu, a u kojem se traži od SB UN da „bez odlaganja“ u Sandžaku obezbedi prisustvo međunarodnih snaga za sprečavanje konflikata, preko jadikovanja američkom ambasadoru za „širenje atmosfere straha i nesigurnosti koje sprovodi Vlada i stranke vladajućeg režima nad Bošnjacima u Sandžaku“, pa do „ako se nastavi sa ovakvim odnosom prema Bošnjacima i rat je blizu“.
I na kraju Hašim Tači, Kosovo i, kako za Sputnjik reče Rasim Ljajić, bukvalno prst u oko Srbiji.
Vučić, Dačić, Ljajić, Zukorlić, Ivošević
Premijer Aleksandar Vučić naglasio je da se pokazala kao ispravna njegova odluka da Ugljanin ne bude u vladi, te da je to ključni razlog zašto on više nije u izvršnoj vlasti. U svakoj normalnoj državi bi već neko pokrenuo inicijativu da se Ugljaninova stranka zabrani, konstatovao je prvi potpredsednik Vlade Ivica Dačić, jer takvo Ugljaninovo ponašanje narušava teritorijalni integritet zemlje.
Niti razumem šta je svrha i cilj posete pre svega Tačiju, ističe za Sputnjik potpredsednik Vlade Rasim Ljajić, a još manje čestitke koje su usledile za praktično priznanje nezavisnosti Kosova. Plašim se, naglašava Ljajić, da sve to nije u interesu ni samog Ugljanina, ni njegove stranke, a najmanje da je u interesu Bošnjaka koji u Sandžaku žive.
„Naprosto, vi na ovaj način bukvalno zabadate prst u oko vlastitoj državi. I ne samo politici vladajuće većine već je ovo apsolutno protivno stavovima skoro svih i opozicionih političkih stranaka. Kao manjinska stranka koja deluje u Srbiji, ponašajući se na ovakav način, vi nanosite štetu pre svega zajednici koju reprezentujete“, tvrdi Ljajić za Sputnjik.
Ugljaninov čin je, prema Ljajićevom mišljenju, politički akt koji ne doprinosi stabilnosti u regionu, niti doprinosi normalizaciji odnosa unutar Srbije i vraćanju poverenja između različitih etničkih zajednica koje u Srbiji žive.
Srbija je, konstatuje potpredsednik Vlade, napravila značajne iskorake u pravcu poboljšanja i unapređenja ljudskih i manjinskih prava, i da bi se nastavila puna integracija manjina neophodno je i da manjinske zajednice čine korake koje ka tome vode, a ne ovakve poteze koji apsolutno doprinose samo jačanju nepoverenja.
Zoran Ivošević, bivši sudija Vrhovnog suda Srbije, kaže za Sputnjik da bi Ugljaninov potez tretirao kao najobičniji bezobrazluk, koji se od njega mogao i očekivati.
„Dok je bio u Vladi, bio je u tišini, nije davao nikakve izjave, ali mu je godilo to da je u Vladi. Kad je izašao iz Vlade pokazao je, ne samo juče nego i u više mahova, pravo lice koje smo prvi put videli još u vreme raspada Jugoslavije“.
I dojučerašnji novopazarski muftija, a danas predsednik Bošnjačke demokratske zajednice Muamer Zukorlić, kaže za Sputnjik da nikoga ne treba da čudi ponašanje Sulejmana Ugljanina.
Predsednik SAD Sandžaka je, dodaje Zukorlić, u protekle dve decenije bavljenja politikom pokazao da ima dva lica, dva izdanja sopstvene politike.
Bošnjaci da ne slede Sulejmanov primer
Jedno kad je član Vlade ili ministar u Beogradu, tada je Srbija najbolja, prava Bošnjaka su na najvišem nivou, a on je jedan od najvećih srpskih patriota. Međutim, precizira Zukorlić, kad nije u Vladi, onda se uključuje ličnost B i politika B, i tada je onda Srbija fašistička tvorevina i sve ostalo iz paketa otvorenih provokacija koje imaju za cilj da skrenu pažnju na njega, ako ne može afirmativno, onda bar destruktivno.
„To naravno ne donosi dobro, pre svega Bošnjacima. Bošnjaci ne treba da se uključuju na bilo koji način u ovaj albansko-srpski konflikt oko Kosova. Bošnjaci žive na prostorima od Bosne, Srbije, Crne Gore, Makedonije, Kosova, sa jako mnogo nerešenih problema, i nije dobro da bošnjački političari nemaju osećaj za različite bošnjačke zajednice na ovim prostorima“, naglašava Zukorlić za Sputnjik.
Mi u Bošnjačkoj demokratskoj zajednici smatramo da bošnjački političari treba da vode umerenu, uravnoteženu politiku. Niti da ona bude poltronska, podvlači Zukorlić, niti da bude neprijateljska, već da bude partnerska, izbalansirana, argumentovana, da u prvom redu uvek ima interese svoga naroda i da ni na koji način ne naškodi drugim narodima niti državi u kojoj živi.
Što se pravnog aspekta tiče, kaže za Sputnjik Zoran Ivišević, za ovakav Ugljaninov čin ne postoje nikakve sankcije, ali postoje neke druge vrste sankcija — političke i moralne.
„To je stvar političke odgovornosti, a politička odgovornost zahvata i Nacionalni savet Bošnjaka. Dakle, neka Nacionalni savet Bošnjaka kaže šta misli o tom. A ako se oni slažu sa tim, onda bi država mogla da se politički odredi prema tom postupku“, dodaje Ivošević.
Poseta Tačiju se ne maže na hleb
Poboljšanje kvaliteta života građana u Sandžaku i rešavanje svakodnevnih životnih problema, pojašnjava za Sputnjik Rasim Ljajić, bili su glavni cilj potpisivanja deklaracije o saradnji između njegove i partije Sulejmana Ugljanina. Pre svega želimo da očuvamo stabilnost u Sandžaku, naglašava Ljajić i dodaje je Ugljaninov čin korak koji sigurno ne stvara dobru klimu da realizuju napisano u deklaraciji.
„Ne vidim da poseta Tačiju i čestitke upućene njemu na bilo koji način mogu da poboljšaju kvalitet života Bošnjaka u Sandžaku, a sigurno nisu ni korak u pravcu vraćanja poverenja između dve najjače političke stranke koje u Sandžaku žive“, konstatuje Ljajić za Sputnjik.
Želimo da ta deklaracija zaživi, dodaje Ljajić, ali rešavanje problema koje smo naveli vidimo u koordinaciji radnji sa Beogradom i da kroz institucije sistema vlastite države rešavamo te probleme, a ne ovakvim ishitrenim, ničim izazvanim potezima koji nikome dobro doneti apsolutno neće.
Najzad, izgleda je Ugljanin ostao sam. Pa se kao davljenik hvata i za Tačija. Takav čin je političko mrtvorođenče. Na sreću Srba i Bošnjaka.