Rusi objašnjavaju da se Dan branilaca otadžbine ne slavi samo kao dan rođenja Crvene armije već i kao dan svih „pravih muškaraca“ — zaštitnika u najširem smislu te reči.
Po tradiciji, na taj dan muškarcima se upućuju čestitke i daruju pokloni. Ruski časopisi su prepuni saveta o tome šta pokloniti sinu, ocu, dedi, bratu, partneru, kolegi, komšiji, a trgovci zadovoljno trljaju ruke.
Najprodavanija roba u dane praznika su čarape i kozmetička sredstva za tuširanje i brijanje. Na taj račun mnogi Rusi zbijaju šale, pa su taj dan šaljivo prozvali i „ruskim danom pene za brijanje“. Međutim, sudeći po anketama, većina muškaraca bi želela da na taj dan dobije neki originalan i praktičan poklon, tehnološke uređaje ili sportsku opremu.
Iako se 23. februar čestita svim muškarcima, bez obzira na to da li su služili vojsku ili ne, to je u suštini vojni praznik.
Nastao je još u vreme Sovjetskog Saveza, kada se proslavljao kao narodni praznik — „Dan sovjetske armije i Vojno-pomorske flote“. Nakon raspada SSSR-a, nastavilo se sa obeležavanjem praznika u Rusiji i još nekim republikama bivšeg Sovjetskog Saveza (Belorusiji, Ukrajini i Kirgiziji).
Praznik slavi sećanje na formiranje radničko-seljačke Crvene armije, koje se desilo u februaru 1918. godine. Crvena armija, kao organizovana vojska, nastala je iz potrebe da se Rusija odbrani od spoljnog neprijatelja, okupacione armije Nemačkog carstva.
Rusi na ovaj dan odaju počast vojnicima, veteranima vojske i mornarice, avganistanskim ratnim veteranima, porodicama onih koji su bili i onih koji su i dalje u vojnim redovima.
Takođe, polažu vence i cveće na spomen-ploče poginulih vojnika u Drugom svetskom ratu. Po tradiciji, ruski predsednik Vladimir Putin polaže venac na Grob neznanom junaku, uz zidine Kremlja.
Ovaj praznik je za Ruse simbol herojske istorije države, jedinstva naroda i armije, slave i patriotizma ruske vojske.
Širom Rusije na ovaj praznik se organizuju brojne proslave, šetnje, koncerti, pozorišne predstave, a slavi se i u svim kasarnama.
Slavi se i uz vatromete, a u Moskvi se u čast praznika svake godine izvodi i počasna paljba.
Dan branilaca otadžbine smatra se jednim od omiljenih nacionalnih praznika, koji se od 2002. godine slavi i kao neradni dan.
Inače, Rusija je „u deficitu“ kada je reč o muškarcima. Njih je za 10 miliona manje nego žena. Danas u Rusiji živi oko 67,7 miliona muškaraca i 78,5 miliona žena. Ipak, muškarci dominiraju u politici, biznisu i drugim „tipično muškim poslovima“.
Poslednjih godina vlada ogromno interesovanje za vojnu službu i za upis u vojne škole i akademije. U ruskom Ministarstvu odbrane kažu da ranije u vojnim školama nije bilo dovoljno učenika, a da je sada konkurencija velika — između tri i deset osoba konkuriše za jedno mesto.
Služenje armije za Ruse je pitanje časti, ponosa i duga prema državi.
Istraživanja pokazuju da se Rusi prema svojim Oružanim snagama odnose, pre svega, s poštovanjem (46 odsto njih), sa ponosom (39 odsto), nadom (26 odsto) i poverenjem (24 odsto).
Takođe, ankete govore o tome i da bi više od polovine građana Rusije želelo da njihovi bliski rođaci služe vojsku — čak 64 odsto njih (što je istorijski maksimum) želelo bi da vidi svog sina, brata, muža ili bliskog rođaka u redovima ruske armije. Suprotno misli samo 25 odsto ispitanika.