Po njegovim rečima, ruski stručnjaci već rade na projektu ROS, koji bi mogao da zameni sadašnju Međunarodnu svemirsku stanicu. Za razliku od svih prethodnih generacija stanica koje su imale ograničen životni vek i morale da napuste orbitu nakon njegovog isteka, prvobitna zamisao je bila da se ROS napravi tako da postoji mogućnost zamene svih modula i njegov neograničeni rad.
„Ruska svemirska stanica koja će biti poslana u orbitu nakon isteka veka Međunarodne svemirske stanice, projektovana je na osnovu nekoliko komponenti. Moduli MLM-U, UM, NEM već su deo novog Federalnog kosmičkog programa (FKP-2025). Pored toga, kasnije u sastav ROS mogu biti uključeni i modul kapsula (ŠM) i transformišući modul, čija izrada u FKP-2025 za sada, nažalost, nije predviđena“, rekao je Solncev.
Po njegovim rečima, za upravljanje ROS sistemom preporučuje se korišćenje infrastrukture koju trenutno koristi kosmički kompleks ruskog dela Međunarodne svemirske stanice (RKK, NIP, oprema za potragu i spasavanje, sredstva medicinske zaštite, kao i obuku posade i osoblja).
Kako bi se obezbedila zamena posade i dopremanje potrebnog tereta, koristiće se brodovi klase „Sojuz MS“ i „Progres MS“, kao i kosmički teretnjak povećane nosivosti koji trenutno razvija RKK „Energija“.
„Ako se uspešno završi raspoređivanje ruskog segmenta MSS, uključujući i module MLM-U, UM i NEM, funkcionisanje ROS može početi odmah posle kontrolisanog spuštanja i topljenja Međunarodne svemirske stanice u atmosferi, ali će se moduli pre toga odvojiti“, rekao je šef „Energije“.
Za kontinuirani rad ROS koristi strukturu sa centralnim modulom na koji se nadovezuje ostatak strukture. Svi portovi za sletanje ROS sistema su opremljeni jedinstvenim hibridnim sistemom pristajanja.