Prema izveštajima medija, Maćerevič je zabranio generalima poljske armije da se direktno obraćaju predsedniku koji je, prema poljskom Ustavu, ujedno i vrhovni komandant poljskih oružanih snaga.
Poljski političar i novinar Marijuš Olsevski rekao je za poljski „Sputnjik“ da je odluka ministra verovatno povezana sa tekućom političkom borbom unutar Partije zakona i pravde uoči predstojećih izbora.
„Odnosi između predsednika i Ministarstva odbrane direktno se uklapaju u nepovoljnu klimu koja trenutno postoji unutar oružanih snaga Poljske. Stalno se bavimo politikom, a vojsci je zapravo potreban mir, rad i modernizacija. Trebalo bi da bude što manje politike u vojsci, a uvlačenje generala u komplikovane situacije sa vrhovnim komandantom, odnosno predsednikom je, najblaže rečeno, neprihvatljivo“, rekao je on.
Olsevski je takođe primetio da ova politika, koja malo radi na poboljšanju domaće i spoljne bezbednosti Poljske, treba što je pre moguće da se okonča, a trenutno je jedina osoba koja može da reši ovu situaciju Jaroslav Kačinjski, predsednik Partije zakona i pravde.
U međuvremenu, čini se da aktivnost Maćereviča, koja je dovela do toga da tokom prošle godine 26 vrhovnih generala iz raznih grana poljske vojske izgubi svoje pozicije, izgleda predstavlja deo metode ministra za vođenje vojske „koristeći krizu“.
„Potrebno je da se stvori privid haosa da bi se prikrila njegova nesposobnost da kontroliše organizam velik kao poljska armija. Sve programi modernizacije su zamrznuti. Sve ono što je poljskoj vojsci najpotrebnije — avioni, helikopteri, moderni borbeni tenkovi, način da se stvori prava moderna vojska koja se sastoji od obučenih vojnika i kompetentnih oficira — uvek biva potisnuto u drugi plan. Životne potrebe se stalno zamenjuju nekom sekundarnom političkom ludorijom koja čine lošu uslugu Poljskoj“, objasnio je on.
Nastavljajući sa pominjanjem „haosa“, on je podsetio na Operaciju HAOS, američki program unutrašnje špijunaže koji je sprovodila CIA ’60-ih sa zadatkom da razotkrije moguće strane uticaje na studentski antiratni pokret.
„Cilj operacije HAOS bilo je špijuniranje velikog dela američkog društva. Operacija je pogodila oko 300.000 ljudi, a izrađeno je 7.000 ličnih evidencija. Ali na kraju nisu dobili ništa. Nije bilo nikakve zavere, iako su uspeli da sprovedu istragu. Sada se Operacija HAOS izvodi na poljskom tlu“, zaključio je Olsevski.