Na ovaj način kompanije žele da ubrzaju pojavu nove bežične tehnologije i njenu komercijalizaciju na tržištu. Zajedničke laboratorije će se nalaziti u Mjuri-Hilu, država Nju Džersi, i gradu Espo u Finskoj.
„5G tehnologija ima potencijal da stvori mnoge poslovne mogućnosti i nove, pa čak i još uvek neidentifikovane i neslućene tehnološke proboje. Naša zajednička 5G laboratorija će nam pružiti neprocenjive resurse za stvaranje novih mogućnosti“, prenose se u saopštenju reči rukovodioca Mobajl netvorks produkts Nokija Franka Vejeriča.
Finska transnacionalna kompanija „Nokija“ je proizvođač telekomunikacione opreme za mobilne, fiksne, širokopojasne i aj-pi mreže. U novembru je dovršila preuzimanje francusko-američke kompanije Alkatel-Lucent u transakciji vrednoj 15.6 milijardi evra. Akcionari kompanije su u 2016. godini ostvarili gubitak od 766 miliona evra, ali je kompanija samo godinu dana ranije ostvarila profit od 2.466 milijardi evra.
Američka korporacija „Intel“ osnovana je 1968. godine. Proizvodi širok spektar elektronskih uređaja i računarskih komponenti, uključujući i mikroprocesore. Neto prihod jednog od najvećih svetskih proizvođača kompjuterskih komponenti do kraja 2016. godine smanjen za 9,6% u poređenju sa 2015. — na 10,3 milijarde dolara.
5G mreža će omogućiti razmenu informacija u realnom vremenu brzinom većom od 10 gigabita u sekundi, što je i do trideset puta brže nego u 4G mreži koju trenutno koristimo. 5G tehnologija će, takođe, omogućiti minimalno vreme obrade podataka i drastično veći kapacitet same mreže. Međunarodna unija za telekomunikacije planira da uvede novi standard tokom 2020. godine.
Za razliku od svojih prethodnika, nova generacija mobilnih mreža će se sastojati od većeg broja baznih stanica i primopredajnika sa manjim radijusom delovanja koji rade na frekvencijama od 5 do 100 gigaherca.