Novi šef Nacionalnog komiteta demokrata biće poznat nakon izbora koji će biti održani u nekoliko etapa, počev od 23. februara.
Već sada, međutim, svi kandidati za ovu funkciju ne prestaju da obećavaju kako će pojačati bezbednost organizacije koja je bila izložena sajber-napadima tokom predizborne kampanje prošle godine. Kasnije su SAD odgovornost za ove napade prebacile na Rusiju, podseća „Politiko“.
Prema rečima jednog od visokih predstavnika Komiteta, ovi događaji su veoma uticali na saradnike organizacije. „Na primer, kada tokom telefonske konferencije dođe do smetnje na vezama neko obavezno kaže: Privet, Vlad, ili nešto slično tome“, ispričao je on za „Politiko“.
Čak i prilikom ulaska u zgradu „stiče se utisak da je čovek stigao na mesto zločina“, kaže ovaj demokrata. Saradnici sada izbegavaju korišćenje elektronske pošte, dajući prednost razgovorima u četiri oka ili telefonom.
Svi kandidati insistiraju na tome da se uvede specijalna funkcija za eksperta koji će odgovarati za kompjutersku bezbednost organizacije. Predlaže se i da se preispita zaštita nacionalnog komiteta od hakerskih napada, da se poveća kompjuterska pismenost saradnika i da se bliže sarađuje s policijom, navodi se u tekstu.
„Pitanje je sledeće: da li da potrošim dva minuta više da bih poslao pismo ili da rizikujem da za predsednika ponovo bude izabran Tramp“, rekao je za „Politiko“ šef ogranka Demokratske partije u Južnoj Karolini Džejmi Harison, koji se kandidovao za predsednika Nacionalnog komiteta partije.
„Ja lično nameravam da izgubim ta dva minuta. Tu nema o čemu da se razmišlja. Čini mi se da to treba objasniti svim saradnicima“, naveo je on i u šali dodao da bi sve demokrate trebalo da postave sebi pred oči fotografije Trampa i Putina.
U oktobru prošle godine zvaničnici obaveštajne službe SAD saopštili su da su ruski hakeri umešani u sajber-napade na biračke sisteme zemlje i predizborni štab Hilari Klinton. Oni, međutim, nisu izneli nikakve dokaze za ove tvrdnje. Ruska strana je negirala ove optužbe, nazvavši ih neosnovanim.