Prema njegovim rečima, na sastanku šefova diplomatije „normandijske četvorke“, održanom u subotu na marginama Minhenske konferencije o bezbednosti, nije razmatran ukaz ruskog predsednika Vladimira Putina o priznavanju dokumenata žitelja Donjecke i Luganske oblasti u Rusiji.
„Predsedničkim dekretom je dozvoljeno da se prihvataju lični dokumenti koje poseduju žitelji Donbasa kako bi mogli legitimno da ulaze u Rusiju i da potom putuju železnicom i avionskim saobraćajem po Ruskoj Federaciji“, rekao je Lavrov novinarima.
Putin je ranije u subotu potpisao dekret o priznavanju dokumenata izdatih državljanima Ukrajine ili osobama bez državljanstva koje žive na teritoriji Donjecke i Luganske oblasti Ukrajine dok se ne reguliše situacija u ovim regionima.
Blokada Donbasa nedopustiva
Lavrov je nakon sastanka „normandijske četvorke“ izjavio da je tokom razgovora s kolegama iz Nemačke, Francuske i Ukrajine naglašeno da je blokada Donbasa nedopustiva.
„Jedno dopunsko saopštenje, koje su pročitali nemački i francuski ministar, objavljeno je na osnovu našeg predloga. Skrenuli smo pažnju na to da je neprihvatljiva blokada Donbasa koju su organizovali ekstremisti, prekid železničkog saobraćaja, automobilskog saobraćaja i sve druge pretnje da će biti prekinute bilo kakve veze s ovim delom Ukrajine. Predložili smo da se to ponašanje razmotri i da se zatraži hitno ukidanje blokade“, istakao je Lavrov.
Sastanak Putina i Trampa treba dobro isplanirati
Govoreći o mogućem sastanku ruskog lidera s predsednikom SAD Donaldom Trampom, Lavrov je istakao da taj susret treba da bude dobro pripremljen.
„Postoji dogovor o održavanju ovog sastanka. On, naravno, treba da bude dobro pripremljen i da se održi u trenutku i na mestu koji budu odgovarali obojici predsednika“, istakao je Lavrov.
„Kao što znate imao sam u Bonu dugotrajan razgovor s državnim sekretarom SAD (Reksom Tilersonom). Signale će, mislim, analizirati političari. Čuo sam to da SAD žele da sarađuju s partnerima u rešavanju onih međunarodnih problema koji zabrinjavaju Vašington. A, kao što sam već rekao, mi čekamo da bude konačno formiran tim koji će se baviti američkom spoljnom politikom. Tada ćemo već moći da u okviru profesionalnih kontakata vidimo kakve će konkretno obrise dobiti te inicijative i ti pristupi opšteg karaktera koje je izgovorio predsednik, i danas potpredsednik“, rekao je Lavrov.
Sve strane dužne da poštuju sporazum s Iranom
Šef ruske diplomatije je naveo da je s Tilersonom u Bonu razgovarao i o iranskoj problematici.
„Razgovarali smo o Iranu, kao što smo razmatrali i sva druga ključna međunarodna pitanja. Polazimo od toga da zajednički sveobuhvatni plan delovanja, koji rešava problem iranskog nuklearnog programa, ostaje na snazi. Američka strana nastavlja da učestvuje u nadgledanju ispunjavanja ovog dokumenta zajedno s drugim učesnicima u sporazumu“, rekao je Lavrov novinarima u Minhenu.
Ruski ministar je dodao da se danas u Minhenu sastao i s predsednikom Međunarodne agencije za nuklearnu energiju Jukijom Amanom, koji je potvrdio da nadgledanje poštovanja sporazuma pokazuje da Iran ispunjava svoje obaveze.
„Polazimo od toga da će tako biti i nadalje. Ali i ostali učesnici treba da ispunjavaju svoje obaveze iz sporazuma, koje podrazumevaju i potpuno ukidanje zabrane ekonomske saradnje i drugih veza s Iranom“, istakao je Lavrov.
Lavrov je dodao da se pred početak zasedanja Minhenske konferencije o bezbednosti pozdravio s potpredsednikom SAD Majklom Pensom, ali da nisu imali odvojen razgovor.