Ramzan Kadirov je došao na čelo ove najnemirnije ruske republike nakon ubistva njegovog oca Ahmata Kadirova, glavnog čečenskog muftije i prvog lidera te republike, u bombaškom napadu 9. maja 2004. godine na svečanosti u čast Dana pobede na stadionu Dinama u Groznom.
Ramzan je sazrevao u surovim uslovima dva čečenska rata. U prvom (1994–1996) bio je jedva punoletan i zajedno sa svojim ocem, tada vođom čečenskih pobunjenika, ratovao je protiv Rusije, dok su u drugom čečenskom ratu, započetom 1999. godine zbog porasta vehabijskog uticaja, Kadirovi prešli na rusku stranu. Proglašeni su za izdajnike od strane čečenskih pobunjenika, zbog čega su bili česta meta atentatora.
Profesionalni bokser Ramzan Kadirov od dvadesete godine bio je lični šef obezbeđenja svome ocu i, uz podršku Kremlja, brzo je napredovao na lestvici vlasti. Bio je, između ostalog, pomoćnik ministra unutrašnjih poslova, zamenik premijera, premijer, da bi na mesto predsednika republike stupio sredinom februara 2007, sa tek navršenih 30 godina.
Od dolaska na vlast Kadirov je poručivao da će Čečenija postati najmirnije i najbogatije mesto na svetu, a sada — deceniju kasnije — tvrdi da je to jedan od najstabilnijih regiona ne samo u Rusiji, već i u celom svetu.
Za deceniju njegove vlasti u republici se mnogo toga promenilo — broj terorističkih napada je drastično smanjen, stopa kriminala je pala, infrastruktura je obnovljena, standard života je porastao, nezaposlenost je svedena na minimum, a demografska situacija se popravila.
„Što se tiče borbe sa terorizmom, tokom vlasti Ramzana Kadirova likvidirane su velike ilegalne formacije i terorističke grupe. Do 2000. godine u Čečeniji je bilo mnogo takvih grupa koje su imale od 200 do 600 ljudi. U uslovima kavkaskih republika to su bile male vojske koje su izvršavale najrazličitije zadatke, uključujući i organizaciju terorističkih napada na teritorije susednih regiona Rusije. Danas te grupe broje maksimum 6-7 ljudi, i njih čečenske bezbednosne snage brzo i lako neutrališu, a kao što znamo, i lično Kadirov učestvuje u tim antiterorističkim operacijama. Faktički su svi lideri takvih terorističkih grupa eliminisani — ako nisu uništeni, onda su potisnuti u Tursku, Evropu, SAD tj. u Čečeniji nema mesta ni za separatiste, ni za religiozne ekstremiste“, kaže za Sputnjik Artur Atajev, stručnjak za Kavkaz.
Atajev dodaje da je Kadirov uspeo da očisti republiku od radikalnih islamista, i da danas na teritoriji republike nema nijednog značajnog religioznog propovednika ekstremizma, koji bi uticao na mlada pokoljenja.
„Njih su zamenili legitimni religiozni autoriteti, koji propovedaju i razvijaju tradicionalni islam, i naklonjeni su državi. Štaviše, Kadirov je uspeo i da ubedi neke bivše separatiste, koji nisu važili za potpune zaluđenike, da pređu na stranu Rusije“, kaže Atajev.
Stručnjak kaže da je za 10 godina vlasti Kadirov znatno podigao ekonomiju, mada Moskva u vidu donacija i subvencija pomaže tom regionu. Procenjuje se da je za poslednju deceniju iz federalnog budžeta dotirano u Čečeniju oko 677 milijardi rubalja (oko 11 milijardi evra).
„Osim države, glavni investitor Čečenije je Fond Ahmata Hadži Kadirova, koji aktivno radi na socijalnim pitanjima i pomaže siromašnima. Struktura čečenske ekonomije se drastično promenila u odnosu na sovjetska vremena — ranije su Čečeni uglavnom radili u velikim preduzećima, a danas su mahom zaposleni u javnom sektoru. Ako govorimo o prioritetima, Čečenija aktivno razvija turizam, jer Kadirov smatra da će republika privlačiti goste iz raznih regiona. I već privlači. U razvoj turističkih projekata prvobitno je ulagao Kadirovljev prijatelj, čečenski biznismen koji radi u inostranstvu, a sada te projekte podržava država. Osim toga, Kadirov pokušava da izvuče koristi iz tranzitnog statusa Čečenije, jer ta republika spaja Dagestan, koji ima izlaz na more, sa ostatkom Rusije. Uzgred rečeno, u Čečeniji su veoma dobri putevi. Takođe, trebalo bi napomenuti i da se, zahvaljujući lobiranju Kadirova, u Čečeniji danas sklapa jedan od modela automobila ’lada‘. Ukratko, napretka ima“, naveo je Atajev.
Prvi čovek Čečenije poznat je po neskrivenim izlivima podrške predsedniku Putinu. Bliskost Putina i Kadirova na Zapadu uglavnom ocenjuju negativno, a Kadirova često optužuju za diktaturu, korupciju i kršenje ljudskih prava.
„U Čečeniji se plaše da kradu, tamo je sve pod kontrolom Kadirova, posebno veliki projekti. On ume da kontroliše. On je od onih lidera koji stalno obilaze region i dešava se da sasvim neočekivano, na Bulevaru Kadirova, zameni patrolu policije i zaustavi automobil kako bi proverio dokumenta vozača i putnika. Kadirov je veoma aktivan lider i iritira nevladine organizacije, koje ga, ne bez razloga, smatraju jednim od stubova na koje se oslanja predsednik Rusije. Njega kritikuju zapadne nevladine organizacije, ali i ruske koje finansira Zapad. Međutim, čak ni kritičari ne poriču da u Čečeniji vlada red, mir i disciplina, iako se i dalje u nekim rejonima Groznog vide tragovi rata. Republika je napravila veliki napredak, i mnoge arapske monarhije su spremne da investiraju u Čečeniji. To je ozbiljan pokazatelj investicione privlačnosti. Druga je stvar da li treba to prihvatiti, jer investicije iz tog regiona ne donose uvek samo dobre rezultate“, zaključio je Atajev.