Srpska firma koja proizvodi pametna ulična svetla koristeći solarnu i kinetičku energiju sklopila je partnerstvo sa Las Vegasom o instaliranju inovativnih uličnih svetala na jednoj od najprometnijih lokacija u ovom poznatom američkom gradu.
Pametno ulično svetlo napaja se isključivo iz obnovljivih izvora energije i nije povezano na električnu mrežu, što praktično znači da proizvedena struja ne samo da je „čista“ već je i besplatna.
Napaja se energijom koristeći najefikasnije solarne panele i kinetičke ploče koje proizvode energiju svaki put kada neko zgazi na njih. Dobijena energija se skladišti u baterije, što omogućava celom sistemu autonomiju i do 5 dana.
Bandere imaju instaliranu i stanicu za punjenje mobilnih telefona, a opremljene su i pamentim senzorima koji sakupljaju i mere podatke o zagađenosti vazduha, temperaturi i ambijentalnom zvuku.
Ovi energetski nezavisni sistemi napajaju se isključivo preko obnovljivih i besplatnih izvora energije: solarne i kinetičke. Svaka jedinica je povezana sa internetom, što omogućuje upravljanje i nadzor nad svetlima sa bilo koje lokacije.
Direktor kompanije „Engo planet“ Petar Mirović za Sputnjik ističe da trenutno četiri ovakve sijalice obasjavaju Las Vegas i da je u planu da do kraja godine bude instalirano još 30 novih svetiljki.
„Trenutno pripremamo projekte u Njujorku, Kuvajtu, Kataru i Indiji. Takođe planiramo da u narednom periodu uradimo i projekat u Sočiju, u Rusiji“, kaže Mirović.
On ističe da je na ideju o solarnim svetlima došao posle velikog uragana „Sendi“ koji je pogodio Njujork 2012.
„U tom trenutku živeo sam u delu grada koji nije imao struju po više od 10 dana. Znali smo da je besplatna energija svuda oko nas, ali je problem što gradovi nemaju infrastrukturu da proizvode i sakupljaju tu energiju. Zato smo odlučili da krenemo sa razvojem sistema koji će pomoći gradovima da budu više energetski efikasniji i nezavisniji“, objašnjava Mirović.
Uzimajući u obzir da samo u Srbiji ima više od 300.000 uličnih svetala, računica pokazuje da bi se prelaskom na solarni sistem uštedelo više miliona evra godišnje. Takođe, s obzirom na to da svetiljke nisu povezane na električnu mrežu, mogu se instalirati i na lokacijama gde trenutno nema pristupa struji. To su, pre svega, mnoga mesta na auto-putevima, gde se usled nedostatka javne rasvete dešavaju mnoge saobraćajne nezgode, često sa fatalnim ishodom.
Beograd dobio solarne kontejnere sa internetom
I dok auto-putevi čekaju pametna svetla, Beograd je dobio neobične kontejnere, na solarni pogon, a uskoro će biti obezbeđen i bežični internet kako bi u svakom momentu oni koji se zateknu u njegovoj blizini mogli da imaju vaj-faj vezu.
Izgledom oni odudaraju od uobičajenih kontejnera. Podsećaju na poštanske sandučiće, pa se sve češće dešava da sugrađani u njih pokušavaju da ubace i pisma.
„Dva ’pametna‘ kontejnera za reciklažu i sitni otpad dobili smo na probu. Oni imaju solarni punjač, nagaznu papuču, mesto za reklamu, a u blizini njih biće i zona besplatnog interneta“, objašnjava Miroslav Bogdanović, direktor JKP „Gradska čistoća“.
On je izrazio nadu da će uskoro biti postavljeno još kontejnera te vrste po gradu jer su, kako kaže, vrlo praktični.
„Mehanizam koji postoji u njima pokreće se pomoću solarne energije i sabija postojeći otpad. Kada se kontejner napuni, informacija se automatski prosleđuje na mobilni telefon našim ljudima u operativi, a oni angažuju ekipu koja odlazi da ga isprazni“, kaže Bogdanović.
Inače, Sunce u svakoj sekundi pretvori oko 600 miliona tona vodonika u helijum, pri čemu se oslobađa ogromna količina solarne energije koja se šalje u svemir, a njen mali deo dolazi na Zemlju.
Svake sekunde na ovaj način u helijum prelazi oko 600 miliona tona vodika, pri čemu se masa od nekih 4 milijona tona vodonika pretvori u energiju. Ova se energija u vidu svetlosti i topline širi u svemir, pa tako jedan njen mali deo dolazi i do Zemlje.
Nuklearna fuzija odvija se na Suncu već oko 5 milijardi godina, kolika je i njegova procenjena starost. Količina Sunčeve energije koja stiže na površinu planete je ogromna, tolika da je u jednoj godini dva puta veća od svih Zemljinih neobnovljivih izvora energenata.