„Radimo na procesu ratifikacije. Neophodno je da ga ratifikuje 28 parlamenata. Zasad su ga ratifikovala 24 parlamenta“, rekao je Stoltenberg novinarima.
Komentarišući rokove ratifikacije protokola u SAD, on je dodao: „Protokol o pristupanju treba da ratifikuje Senat“. „Nije bilo signala koji ukazuju da američka administracija ne podržava ratifikaciju, ratifikacija je dobila podršku dve partije u Senatu, podržava je međunarodni odbor, ali ne mogu da govorim u ime Senata SAD“, istakao je generalni sekretar NATO-a.
Zemlje NATO-a potpisale su protokol o pristupanju Crne Gore Alijansi 19. maja 2016. godine, što joj daje status posmatrača na zasedanjima. Nakon ratifikacije protokola od strane svih država-članica Crna Gora će postati punopravni član NATO-a.
Zasad nema odluke o zasedanju Alijanse u Ukrajini
NATO još uvek nije doneo konačnu odluku o održavanju sednice Saveta NATO-a u Ukrajini, njen datum još nije određen, izjavio je Stoltenberg.
„Upravo smo dobili poziv za održavanje sastanka Severnoatlantskog saveta u Ukrajini i zahvaljujemo se za ovaj poziv. Razmatramo naš raspored da bismo odredili datum. Zasad nije doneta konačna odluka, ali razmatramo mogućnost takve posete“, rekao je Stoltenberg uoči sastanka ministara odbrane 28 zemalja-članica NATO-a.
O ostavci Flina
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg nema nameru da komentariše ostavku savetnika za nacionalnu bezbednost američkog predsednika Majkla Flina, i ističe da saveznici NATO-a ponekad menjaju svoje savetnike.
„Ne komentarišem ostavku savetnika za nacionalnu bezbednost predsednika SAD“, rekao je Stoltenberg.
On je istakao da su „predsednik i ministar odbrane i državni sekretar SAD poslali NATO-u jasnu poruku da SAD ostaju verne obavezama prema NATO-u, posvećena transatlantskim vezama i da veruju da je NATO koristan za evropsku bezbednost i za SAD“.
Stoltenberg i Lavrov u Minhenu o Ukrajini i sprečavanju rasta napetosti
Generalni sekretar NATO-a sastaće se sa šefom ruske diplomatije Sergejem Lavrovim na bezbednosnoj konferenciji u Minhenu, kako bi razgovarali o situaciji u Ukrajini i merama za sprečavanje eskalacije napetosti i boljeg razumevanja i predvidivosti, rekao je on novinarima.
„Sastaću se sa ruskim ministrom spoljnih poslova Lavrovim na marginama bezbednosne konferencije u Minhenu. To će biti korisna platforma za nastavak dijaloga sa Rusijom. I radujem se ovom susretu“, rekao je Stoltenberg.
Pristup SAD Rusiji: Odbrana i dijalog
Predsednik Donald Tramp i ministri odbrane i spoljnih poslova Džejms Matis i Reks Tilerson, uverili su Alijansu da podržavaju njen pristup Rusiji na osnovu odbrane i dijaloga, rekao je generalni sekretar NATO-a.
„Što se tiče Rusije, tokom mog telefonskog razgovora sa predsednikom, državnim sekretarom i ministrom odbrane SAD dobio sam signal da oni u potpunosti podržavaju dvostruki pristup: odbrana i dijalog, a ne izbor između odbrane i dijaloga“, rekao je Stoltenberg novinarima.
On je istakao da Alijansa „može da vodi politički dijalog sa Rusijom dok je jaka, ujedinjena i predvidiva“.
„Pozdravljam dijalog između NATO-a i Rusije, kao i dijalog saveznika NATO-a, uključujući i SAD, sa Rusijom“, dodao je Stoltenberg.