Novi eksperiment trebalo bi da iskoristi gravitacione talase — male nabore na tkanju dimenzija prostor-vremena — kako bi otkrio istinu o tome zašto se svemir tako brzo i tako nepredvidljivo širi.
Astronomi su otkrili da se galaksije poput Mlečnog puta brzo udaljavaju jedne od drugih, a još više su se iznenadili kada su saznali da one zapravo ubrzavaju dok jure kosmosom.
Nagađalo se da to ima veze sa misterioznom silom poznatom kao tamna energija, na šta je svojevremeno sumnjao i sam Albert Ajnštajn, ali je onda odbacio svoje proračune, misleći da je napravio neku grešku.
Međutim, postoji još jedna mogućnost — da u takvim prostranstvima gravitacija ne deluje onako kako očekujemo.
Sada stručnjaci Univerziteta u Edinburgu veruju da su pronašli način da reše ovu zagonetku mereći brzinu kojom gravitacioni talasi prolaze svemirom.
Ako se ispostavi da se talasi šire brzinom svetlosti, to će isključiti mogućnost da gravitacija drugačije deluje u velikim prostranstvima. S druge strane, ako se njihova brzina ikad bude razlikovala od brzine svetlosti, teorija o tamnoj energiji mora se vratiti na razmatranje.
Taj eksperiment najverovatnije će sprovesti Ligo laboratorija u SAD, čiji su detektori i potvrdili postojanje gravitacionih talasa po prvi put u istoriji.
Dr Lukas Lombrajzer sa Univerziteta u Edinburgu kaže da je to otkriće otvorilo novi prozor za posmatranje svemira.
„Naši rezultati pokazuju da sve ovo vodi ka rešavanju jednog od ključnih problema fizike“, kaže on.
Novo istraživanje objavljeno je u časopisu „Fiziks leters B“.
Izvor: Indipendent