Ranije je britanski list „Dejli mejl“ javio da će razarač „Dajmond“ tipa 45 „predvoditi stratešku grupu NATO-a i pomoći u zaštiti i 650 britanskih vojnika koji su učestvovali u tajnim vojnim vežbama u Ukrajini“. Britanski ministar odbrane Majkl Falon je, komentarišući odlazak ovog broda, rekao da Velika Britanija „šalje signal“ o spremnosti „da podrži suverenitet, nezavisnost i teritorijalni integritet Ukrajine“.
Međutim, pitanje je da li je razarač sa 60 mornara ikako uticao na Moskvu. Pojava „Dajmonda“ u Crnom moru, po njegovom mišljenju, bila je tek simboličan gest, jer bi u slučaju otvorenog sukoba jedini razarač koji se nalazi u blizini ruske obale vrlo brzo bio uništen i ne bi Ukrajini pružio nikakvu pomoć.
Osim toga, Pek podseća da su ovi razarači poznati po hirovitim motorima koji često otkazuju u tropskim vodama. „Srećom za britansku flotu, Crno more nije u tropskim predelima“, ironično kaže Pek.
Autor takođe smatra da prvo pojavljivanje britanskog ratnog broda u Crnom moru od vremena Hladnog rata svedoči o aktivnoj spoljnoj politici Velike Britanije. O tome govore i činjenice kao što je učešće Kraljevske avijacije u vazdušnim operacijama u Iraku i Siriji, ili pomoć britanske vojske u obuci ukrajinskih vojnika.
Britanski brod poslat je u Crno more na vojne vežbe sedam zemalja NATO-a i Ukrajine „Morski štit“ koje su održane od 1. do 10. februara.