„Pozdravljamo saopštenje nove administracije u Vašingtonu i mnogih evropskih političara u korist razvoja normalne saradnje. Razume se, sudićemo na osnovu konkretnih dela“, rekao je ministar.
Lavrov je istakao da je njegov mogući susret sa američkim državnim sekretarom Reksom Tilersonom u Nemačkoj dobra prilika za razgovor.
Prema njegovim rečima, u telefonskom razgovoru održanom 28. januara Putin i Tramp su se složili da je potrebno razgovarati i o pitanjima u kojima ne postoji potpuna saglasnost dveju strana, među kojima su situacije u vezi sa Iranom i Severnom Korejom i problemi u vezi sa širenjem oružja za masovno uništenje.
„Niko ne kaže da nećemo razgovarati o pitanjima u kojima se ne slažemo. Diplomatija i jeste upravo traženje dodirnih tačaka čak i u onim pitanjima o kojima je, na prvi pogled, teško dogovoriti se“, istakao je Lavrov i dodao da će o mogućem susretu Putina i Trampa razgovarati sa američkim državnim sekretarom Reksom Tilersonom.
„On se sprema, kao i ja, za samite koji će ovog meseca biti održani u Nemačkoj. Tamo će biti održan sastanak ministara inostranih poslova ’dvadesetorice‘ u Bonu i godišnja Minhenska konferencija o bezbednosti. To će biti dobra prilika da se razgovara ’na marginama‘ jednog od tih foruma“, rekao je Lavrov.
Ruski ministar je naveo da „ne treba da bude nikakve sumnje da će bezbednost Rusije i njenih građana biti zaštićena u bilo kojim uslovima“.
„Pokušaji da se izvrši pritisak na Rusiju kako bi ona odustala od svojih principa i udaljila se od ideala istine i pravde, naravno, neće dovesti ni do kakvog rezultata“, dodao je Lavrov.
Situacija u Siriji sada mnogo povoljnija
Govoreći o Siriji, ruski ministar je ocenio da je situacija u toj zemlji sada mnogo povoljnija za praktično rešavanje krize.
Ministar je podsetio da se mogućnost za početak tog rada nazirala još u septembru prošle godine, ali Amerikanci nisu uspeli da ispune dogovor postignut sa Rusijom, ponovo pokazavši time nesposobnost administracije Baraka Obame da ispuni dogovore o mnogim pitanjima.
„Shvatili smo da je neophodno preduzeti dejstva (nazovite to šok terapijom, ako želite) i iskoristili smo mogućnost rusko-turskih odnosa. Znajući da je Turska uticala i da može da utiče na veoma značajan deo komandanata, posredstvom naših ministarstava odbrane dogovorili smo se o prekidu vatre“, dodao je Lavrov.
Koliko košta ukrajinska vlast?
Ruski ministar je u intervjuu televizijskom kanalu NTV rekao da usled zaoštravanja situacije u Donbasu na Zapadu počinju da shvataju koliko košta ukrajinska vlast.
„Kako se upravo ispostavilo, bezbednost se može očuvati ako se poštuje ono o čemu smo se dogovorili. Petro Porošenko je razumeo da će od njega sada tražiti političke reforme, zakon o amnestiji, zakon o posebnom statusu Donbasa, učvršćivanje tog statusa u Ustavu i održavanje izbora. Sve je to usaglašeno sa Donjeckom i Luganskom. Čim je to shvatio, on je očigledno zaključio da će njegovi politički dani biti odbrojani ukoliko te predloge odnese u Vrhovnu radu. Zbog toga je, verovatno, pomislio da ne bi bilo loše da zatvori oči na ono što će raditi dobrovoljački bataljoni, a može biti čak i da im kaže da je potrebno da počnu da pucaju“, rekao je Lavrov.
„Jedino pitanje koje vidim u ovoj situaciji, a ono se plaća teškom krvlju i višemesečnim, da ne kažem višegodišnjim eksperimentima, jeste da na Zapadu ipak počinju da shvataju koliko košta ukrajinska vlast“, dodao je ministar.