Kule Nanking biće ukrašene sa oko 3.600 sadnica drveća, žbunja i biljaka koje će apsorbovati 22.680 kg ugljen-dioksida godišnje i proizvoditi oko 60 kg svežeg kiseonika dnevno.
Fasada stambenih kula biće stilizovana sa 23 vrste i stotine sadnica srednjeg i visokog drveća, kao i 2.500 „stepenastih“ biljaka i žbunova koji pokrivaju površinu od ukupno 6.000 kvadratnih metara.
Zagađenja vazduha ubilo je ukupno 1.032.833 osoba u Kini 2012. navodi se u prošlogodišnjem izveštaju Svetske zdravstvene organizacije (SZO).
U međuvremenu je studija Berkli ert iz 2015. otkrilo da je zagađenje doprineo 4.000 smrtnih slučajeva dnevno u Kini, dok se devet od deset stanovnika suočava sa više od 120 sati nezdravog vazduha.
Kule koje bi trebalo da budu završene 2018. predstavljaju svetlo na kraju zadimljenog tunela za ovaj teško zagađeni region koji sve više lome zagađivači i koji radi na stvaranju zdravije životne sredine.
Slične kule grade se i u drugim kineskim gradovima, uključujući Šiđadžuang, Ljudžou, Guejdžou, Šangaj i Čungking, kaže Stefano Boeri, italijanski arhitekta kojem je poveren ovaj zadatak.
Kule su treći prototip za Boerijevu firmi, nakon prve takve vrste u Milanu i druge u Lozani u Švajcarskoj.
„Više od 80 odsto ljudi koji žive u urbanim oblastima koje prate zagađenje vazduha izloženo je nivou kvaliteta vazduha koji prelaze granice Svetske zdravstvene organizacije (SZO)“, saopštila je SZO prošle godine. Vertikalne šume pružaju metropolama širom sveta mogućnost apsorbovanja otrovnog smoga i promovišu urbani biodiverzitet bez žrtvovanja dragocenog prostora.
Park prirode „Bašta pored zaliva“ u Singapuru trenutno vodi sa svojim 101 hektarom futurističke veštačke bašte, u kojoj se nalazi „superdrveće“, cvetna kupola i staklena bašta.