Manjet, koji je svojevremeno bio protivnik sporazuma između EU i Kanade sada se zalaže da iz EU izađu Rumunija, Bugarska, Mađarska i Poljska po sistemu „bregzita“.
Neočekivano je to što ovakav stav potiče od jednog levičara koji inače zastupa proevropske ideje. Na taj način, levo orijentisani političari često kritikuju EU, možda čak i podjednako kao njihove desno orijentisane kolege, kaže za Sputnjik Peter Martens, lider Radničke partije Belgije.
Naš sagovornik smatra da su u Belgiji, za razliku od susedne Francuske i Holandije, protivnici EU uglavnom politički levo orijentisani.
„Od samog početka postojao je problem sa evrom. Evro je u startu nastajao kao projekat koji se razvijao po ugledu na Nemačku, najjaču ekonomiju Evrope i tada nemačku marku. Od samog početka bilo je jasno da ovaj projekat ne nastaje voljom naroda, već željom krupne industrije, posebno nemačke privrede“, govori Martens.
Martens se slaže sa Manjetom kad je reč o širenju EU na istok i smatra da je čitava akcija bila nepravilno sprovedena, ali sada ni izlaz istočnoevropskih država iz unije ne bi bio dobro rešenje:
„Takođe, trebalo bi se setiti da bismo mi morali da štitimo države istočne Evrope. Sada neki žele da nastave da rade samo sa ekonomski razvijenim državama. Ali, to ne bi trebalo da ide preko leđa Poljaka ili stanovnika drugih istočnoevropskih građana“, zaključuje Martens.
Sagovornik Sputnjika je ubeđen da kritika na račun EU ne bi trebalo da potiče samo iz „desnog tabora“.
„Nezadovoljstvo se danas izražava na razne načine. Može biti iskazano, kao u Francuskoj ili Holandiji iz redova nacionalistički orijentisanih partija ili iz sasvim levičarskih pokreta kao što je to slučaj u Španiji ili u belgijskoj Valoniji. Jedno je sigurno i svima zajedničko- većina stanovništva ne prepoznaje sebe u sadašnjim političkim okvirima i političarima“, smatra Peter Martens.