Mandić i Knežević su istakli da organizovanje alternativnog referenduma planiraju kako bi se izbegla mogućnost falsifikovanja narodne volje donošenjem odluke o ulasku u NATO u Skupštini Crne Gore.
Govoreći detaljnije o ovom planu, funkcioner DF-a Milutin Đukanović izjavio je za „Dan“ da će biti organizovan narodni referendum.
„U slučaju pokušaja da se odluka o ulasku u NATO donese u Skupštini, organizovali bismo narodni referendum. Tražili bismo da se građani izjasne o tome da li žele da Crna Gora postane članica NATO-a. Taj referendum bio bi, sasvim sigurno, demokratskiji od svih dosadašnjih glasanja koje je organizovala DPS. Poručujemo još jednom da niko ne pokušava da Crnu Goru mimo volje građana uvuče u NATO. Ne prihvatamo da bilo ko na nasilan način uvede Crnu Goru u NATO“, naglašava Đukanović.
Organizovanje alternativnog referenduma o ulasku Crne Gore u NATO podrazumevalo bi uobičajenu proceduru glasanja, sa glasačkim mestima, biračkim spiskom i biračkim odborima.
Kao model za organizovanje takvog narodnog plebiscita mogu da posluže izbori u Saveznoj Republici Jugoslaviji, održani i na teritoriji Crne Gore 2000. godine.
Iako vlast u Crnoj Gori nije priznavala to glasanje, niti je učestvovala u njegovoj organizaciji, ono je sprovedeno i glasovi su ubrojani u ukupan ishod tog izbornog procesa.
Drugi primer na osnovu kog bi moglo da se organizuje izjašnjavanje naroda o ulasku Crne Gore u NATO je i nedavni referendum u Republici Srpskoj.
Uprkos brojnim protivljenjima unutar Bosne i Hercegovine ali i u međunarodnoj zajednici, glasanje o tome da se 9. januar i dalje obeležava kao Dan Republike Srpske ipak je održano.