„To je, kako shvatam, obična praksa Ministarstva finansija kojom se često preciziraju specifična pitanja nakon uvođenja sankcija“, objasnio je Spajser.
Kako su saopštili u Beloj kući, Donald Tramp nije ublažio sankcije Rusiji.
Ranije je na sajtu Ministarstva finansija SAD objavljeno saopštenje o izmenama sankcija protiv FSB Rusije koje su uvedene 2016. godine zbog navodne umešanosti u sajber napade.
U dokumentu pod imenom „Generalna licenca broj 1“ navodi se da su sada, osim uz određene izuzetke, dozvoljeni „svi dogovori i sve akcije“ uz učešće FSB koji su ranije bili zaštićeni ukazima predsednika SAD od 1. aprila 2015. godine i 28. decembra 2016. godine.
Između ostalog, od sada se dozvoljava „traženje, dobijanje, korišćenje, plaćanje licenci, dobijanje odobrenja i sertifikata koje je objavio ili registrovao FSB, za uvoz, širenje ili korišćenje proizvoda iz sfere informacionih tehnologija iz Rusije“.
Dmitrij Peskov nije želeo da dâ ocenu o odluci SAD.
„Prvo je potrebno da vidimo o čemu se radi“, rekao je Peskov.
„Mi znamo, kao u slučaju promera motora za rakete, da američki partneri nikad ne stavljaju svoje potrebe pod sankcije“, objasnio je on.
Krajem decembra predsednik Barak Obama je izjavio da će se sankcije koje je on uveo odnositi na devet lica i organizacija iz Rusije, uključujući FSB i GRU. Navedeno je da su sankcije uvedene zbog navodnih sajber napada ruskih hakera za vreme izbora u SAD.