Predsednik Srbije Tomislav Nikolić izjavio je u Briselu da će na večerašnjem sastanku na visokom nivou Beograda i Prištine na stolu biti Zajednica srpskih opština, most u Severnoj Mitrovici i pravosudni sistem, i poručio da neće biti nikakvih razgovora o nezavisnosti Kosova.
U izjavi novinarima uoči bilateralnog sastanka sa visokom predstavnicom EU za spoljnu politiku i bezbednost Federikom Mogerini, Nikolić je rekao da srpska delegacija u Brisel uvek dolazi s voljom da se na teritoriji Kosova i Metohije obezbedi ekonomski bolji život, mirno, bezbednije i sigurnije okruženje.
Kako je podvukao, Srbija neće bežati od toga da sprovede ono što je dogovorila i da vidi da li ima još tema o kojima može da se postigne dogovor, iako je „potpuno jasno da imamo suprotstavljene stavove, da u Prištini govore da su ostvarili nezavisnost, dok mi tvrdimo i od čega nećemo odustati — da je KiM u sastavu Srbije“.
„Razgovori su mogući ako na tim suprotstavljenim pozicijama još možemo da obezbeđujemo obavljanje svih funkcija koje Srbija ima prema dogovoru u Briselu, da prenosi Prištini u nadležnost. Ali ako bilo ko misli da treba da razgovaramo, o takozvanoj nezavisnosti, o prihvatanju nekakvih rešenja, onda srpska delegacija neće biti sagovornik u tome i ne verujem da postoji državni funkcioner koji bi učestvovao u tome“, naglasio je Nikolić.
Srpski predsednik je rekao da je za Beograd važna tema Zajednica srpskih opština, i da Prištini smeta to što „kada je pažljivije pročitala dogovor“, shvata da će morati na ZSO da prenese sve ono što Beograd prenese njoj.
„Priština tada ne može da kaže da je Briselskim sporazumom dobila nezavisnost, već da je dobila ogroman broj ingerencija i ogroman broj obaveza prema ZSO“, rekao je Nikolić i istakao da, dok do toga ne dođe, neće moći ni o čemu više da se postiže dogovor.
Na pitanje novinara da li će ZSO od Prištine tražiti nezavisnost, pošto to Priština traži od Beograda, Nikolić je odgovorio da ako Priština misli da može svoje funkcije da obavlja nezavisno od Beograda, onda i ZSO može da obavlja svoje nezavisno od Prištine.
Na konstataciju novinara da to vodi do podele Kosova i Metohije, Nikolić je rekao da ne zna kako mediji i pojedini u Briselu razumeju suštinu ZSO.
„ZSO je bila moja ideja, prihvaćena je i ja više nisam učestvovao u dogovorima. Sada treba da vidimo kako ko to tumači. Ali to što smo čuli od Tačija na prošlom sastanku da je Kosovo zaokružilo suverenitet, to su priče za prištinsku javnost“, rekao je Nikolić.
On je dodao da bi želeo da Tači i on i u Prištini i u Beogradu govore isto.
„Treba da se dogovorimo, da obezbedimo miran život. To sa nezavisnošću, u 21. veku reći da si uz pomoć NATO bombardovanja došao do nezavisnosti, to je malo degutantno“, zaključio je Nikolić.
Razgovori u Briselu održavaju se na najvišem nivou. U njima učestvuju predsednik Srbije Nikolić i premijer Aleksandar Vučić, kao i kosovski predsednik Hašim Tači i premijer Ista Mustafa, uz posredovanje visoke predstavnice EU Federike Mogerini.
Srbija u Briselu brani i druge
Predsednik Srbije Tomislav Nikolić istakao je večeras, pred početak nastavka dijaloga Beograda i Prištine u Briselu, da je Srbija država koja ne brani samo svoju teritoriju, već i pravo mnogih država i naroda na slobodu i suverenitet.
Nikolić je ocenio da će ovo biti teški razgovori, a da će Srbija insistirati na implementaciji onoga što je dogovoreno i zasnovano na Zajednici srpskih opština (ZSO).
„Ako je sastanak prošle nedelje iskorišćen da ponovo sednemo za isti sto, što se odavno nije desilo, onda bi trebalo da ako neko želi da dolazimo do rešenja pokrene pitanja oko kojih možemo da dođemo do rešenja. Uvek smo spremni i razgovaraćemo da ta rešenja koje donosimo pomognu da svi građani, a tu prvenstveno mislimo na Srbe, žive bolje, bezbednije i sigurnije na Kosovu i Metohiji“, istakao je Nikolić za RTS.
Nikolić je istakao da postoje pitanja o kojima ne može da se razgovara, i da niko još uvek ne gaji toliko optimizma i u EU i Prištini da bismo mogli da razgovaramo o nečemu što je veoma bitno za nih, o takozvanoj nezavisnosti Kosova i Metohije.
Nikolić je ocenio da se sada ulazi u fazu razgovora kada je sve teže donositi bilo kakvu zajedničku odluku, jer smo se „primakli veoma blizu tome da sve sledeće što damo predstavlja veliki gubitak za Srbiju i moglo bi da pruži, na izvestan način, alibi nekima da se slažemo sa nezavisnošću Kosova i Metohije“.
Izvor: Tanjug