Ovim dokument predviđa se zabrana ulaska u SAD građanima zemalja koje izazivaju „posebnu zabrinutost“. Radi se o Siriji, Libiji, Somaliji, Sudanu, Jemenu i Iranu, koji, za razliku od gorenavedenih zemalja, nije zahvaćen ratom i ne pati od posledica „demokratizacije“, najezda gusara i vladavine islamskih radikala.
Iransko Ministarstvo spoljnih poslova je već uručilo protestnu notu švajcarskom ambasadoru Đuliju Hasu, koji zastupa interese Sjedinjenih Država u Teheranu. Šef iranske diplomatije Mohamad Zarif je izjavio da je Trampova odluka „veliki poklon za ekstremiste“, jer, prema Zarifovim rečima, takva vrsta kolektivne diskriminacije samo pomaže terorističkim demagozima da regrutuju nove pristalice.
Iranski analitičari sa kojima je razgovarao Sputnjik smatraju da je Tramp doneo ovu odluku pod uticajem interesnih grupa. Hasan Hanizade, bivši glavni i odgovorni urednik iranske medijske agencije „Mehr njuz“, kaže da se radi o „uticajnom izraelskom lobiju“ u SAD.
„Ovaj zakon neće doprineti bezbednosti jer ne odgovara interesima svih američkih građana. Sećamo se kako su stanovnici savezne države Kalifornije (u kojoj živi najveći broj muslimana u SAD) potpisali peticiju za odvajanje od SAD“, kaže on.
Kolumnista iranskog portala „Iranijan polisi“ Sadžad Tajeri u izjavi za Sputnjik kaže da ga čudi to što na američkoj listi nema građana Saudijske Arabije.
„Sud je utvrdio da Iran nema nikakve veze sa terorističkim napadima 11. septembra 2001. Počinioci napada su bili građani Saudijske Arabije. Ali ova zemlja se iz nepoznatih razloga ne pominje u predsedničkom ukazu, ali umesto toga se pominje Iran“, kaže Tajeri.
Osim izraelskog lobija, analitičar navodi i „pokušaj dela američkog establišmenta da se dodvori zemljama-sponzorima terorista“ kao razlog što se Iran našao u dokumentu SAD.
Inače, Stejt department je stavio Iran na crnu listu sponzora terorizma 1984. godine. Trenutno SAD okrivljuju Teheran, između ostalog, i zbog podrške aktuelnim vlastima u Damasku.