Ministar Matis u roku od 60 dana mora predsedniku da preda plan za poboljšanje ukupne spremnosti američke vojske do fiskalne 2019. godine, s fokusom na bukvalno sve — od održavanja rezervnog sastava, preko dostupnosti poligona za obuku i nedostatka ljudstva, do detaljnih pregleda nuklearnog arsenala i kontrole balističke raketne odbrane.
„Razramsfeldacija“ vojske
Vojni komentator Andrej Mlakar u razgovoru za Sputnjik kaže da je jasna Trampova namera da rasformira vojnu doktrinu koju je, još za mandata Džordža Buša Mlađeg, stvorio Donald Ramsfeld, i koja je iz korena izmenila strukturu američke armije.
„Pre svega, naglasak te doktrine je bio na invazionim operacijama. Ona je dovela veliki broj privatnih kompanija u američku armiju. To je proizvelo veliko „ispumpavanje novca“ — skoro 80 odsto budžeta je bilo izdvajano za finansiranje privatnih kompanija koje svoj posao nisu radile kako treba! Pre svega se to odnosilo na remont podmornica, površinskih brodova, tenkova, oklopnih vozila… A operativnost američke vojske je postala znatno smanjena u odnosu na to kakva je bila ranije“, kaže Mlakar.
Naš sagovornik dodaje da je američki vojno-industrijski kompleks primio „poseban šamar“ time što je Trampova administracija naredila čak i reviziju projekta lovca F-35B, odnosno proveru njegove operativnosti.
Nepoverenje u NATO
Ruski politički i vojni analitičari smatraju da Trampova odluka o korenitoj reformi američke armije pokazuje veliko nepoverenje u NATO, to jest sumnju u sposobnost Alijanse da osigura bezbednost Sjedinjenih Država.
Vojni analitičar Goran Jevtović, međutim, u razgovoru za Sputnjik iznosi potpuno suprotnu teoriju.
„To apsolutno nije u koliziji sa jačanjem NATO-a, odnosno održavanjem dostignutog nivoa koji NATO ima. Jedna Trampova izjava o tome da NATO nije dovoljno uspešan u borbi protiv terorizma je potpuno pogrešno protumačena od strane mnogih analitičara širom sveta, čak i onih s renomeom i zvučnim imenom. On je tu rekao nešto između redova, a to je da treba ojačati NATO. Mnogi su to protumačili kao njegovu nameru da NATO gasi kao savez, da mu umanji ulogu i značaj. Ja mislim da to nije bila namera već da su te izjave bile u funkciji finansiranja NATO-a, odnosno navođenja država-članica da izdvajaju onih famoznih dva odsto iz budžeta za Alijansu, kako je i predviđeno, jer Amerika trenutno prednjači sa više od polovine budžeta tog vojnog saveza“, kaže Jevtović i dodaje da Tramp trenutno nema nikakvog razloga da se odriče svojih evropskih saveznika.
Jemen: Prva „Trampova“ vojna akcija
Na naše pitanje šta reforma vojske donosi u praktičnom smislu, Andrej Mlakar podseća da je vest da je prva vojna operacija pod Trampom izvedena za vikend u Jemenu prošla donekle nezapaženo — Amerika će sada, kaže on, akcenat staviti na novu borbenu taktiku, u kojoj mnogo veću ulogu imaju specijalne jedinice.
Ono što možemo očekivati na Bliskom istoku, a pre svega na području Centralne komande i Afričke komande, koje upravljaju tom zonom, veće je angažovanje specijalnih jedinica, stalnih baza, pre svega iz jedne, koja je formirana u Siriji, i druge, na Rogu Afrike, u Džibutiju, koja je već u upotrebi, i iz nje se šalju trupe u Jemen.
Ruski analitičari ocenjuju da je, za razliku od Baraka Obame, Tramp rešio da vodi odlučniju spoljnu politiku; da od njega treba očekivati „brze i neočekivane odluke“; i da Moskva mora da ojača odbrambeni potencijal jer, bez obzira na sve što je o Trampu rečeno, Amerika i dalje ostaje protivnik Rusije.
Rusija je pokazala zube Zapadu
Goran Jevtović u razgovoru za Sputnjik ocenjuje da je jedan od „okidača“ za Trampovu vojnu reformu zapravo bio trenutak kada je Rusija, kako kaže, „Zapadu pokazala zube u Siriji“.
„Naravno, sad je Moskva mnogo ozbiljniji igrač, i sa postojećim snagama, koje su razvodnjene u tom multinacionalnom kompleksu, cilj koji se zove razbijanje Rusije — ovladavanje Kavkazom i centrom Evroazije — oni ne mogu da izvedu. Potrebno je ojačati nacionalne vojne kontingente i nacionalne države na tom evroatlantskom prostoru, da bi mogla da se stvori značajna vojna sila sa pratećim elementima i svim potrebnim resorima, kako bi prodor na Istok išao onim davno zacrtanim pravcima“, kaže Jevtović.
Trijumf i na američkim izborima
Reforma vojske SAD je kretanje na Kinu i Rusiju; strategija Vašingtona se u hodu menja, a osnovni cilj je da se pokvare odnosi Moskve i Kine i stvori ambijent nalik hladnom ratu, koji bi omogućio Amerikancima da, na neki način, zauzmu evroazijski prostor, dodaje naš sagovornik i pravi jasnu paralelu između trenutne vojno-političke situacije u svetu i situacije na Balkanu krajem devedesetih godina.
„Moje iskreno mišljenje je da u Americi nije pobedio Donald Tramp nego Vladimir Putin. Jednostavno im je dao do znanja da dalje ne može“, kaže na kraju razgovora za Sputnjik vojni analitičar Goran Jevtović.