Stiče se utisak, navodi ovaj portal, da u Briselu čekaju sledeće Dodikove poteze, ali i stav nove američke administracije.
Zakulisni pritisak, da, ali sankcije, ne — tako za sada o predsedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku razmišljaju u Briselu.
„Skoro sve članice EU pokazuju zabrinutost zbog aktuelnog razvoja u Republici Srpskoj“, stoji u poverljivom izveštaju sa sastanka Radne grupe za Zapadni Balkan u koji je DV imao uvid.
Prema proceni u Briselu, radi se o „veštački indukovanoj krizi“, koju je proizveo Dodik. Dodaje se, međutim, da se u BiH ukupno registruje „uznemirujući nacionalistički trend“, te da je koalicija na nivou Federacija veoma labilna.
Prošle sedmice je tom radnom telu EU, u kojem predstavnike imaju sve članice i Evropska komisija, izveštaj podneo Metju Fild, šef Političkog odeljenja u kabinetu specijalnog predstavnika EU u BiH.
Dodik želi da provocira i proizvede krizu, rekao je Fild iza zatvorenih vrata. „Upravo zbog toga su primerene jače nejavne reakcije jer bi odgovarajuće javne reakcije mogle da vode eskalaciji“, prenosi se u izveštaju Fildovo viđenje.
Dodaje se da je prva Dodikova reakcija na američke sankcije bila „baš kao što se očekivalo: predstavio se kao žrtva“.
On očigledno polaže nade u novu američku vladu, ali čini se da sankcije ne mogu tek tako biti poništene.
„No, za sada očito nema raspoloženja da se Evropska unija tim sankcijama pridruži“, piše dalje DV i dodaje da, prema poverljivom papiru do kojeg je redakcija došla, oštrije reakcije prema Dodiku zahtevaju Hrvatska, Češka i Velika Britanija, ali o sankcijama nije bilo reči.
Izvor: Tanjug