Pomoćnik ministra unutrašnjih poslova Sirije general Hasan Maruf rekao je Sputnjiku da je „Sirija postala jedan od ’izvoznika‘ robova, dok je ranije bila samo tranzitna zemlja (na primer, za žene koje se prebacuju iz Iraka u zemlje Persijskog zaliva)“. Prema njegovim rečima, u poslednje tri godine zabeležene su hiljade ovakvih zločina.
Maruf kaže da je za sprečavanje trgovine ljudima neophodna međunarodna saradnja, i da je Sirija pokušala da usaglasi napore sa kolegama u Turskoj i Jordanu, ali da ove zemlje gledaju na ove zločine kroz prste, pa zbog toga saradnja nije uspela.
Sirijski mediji navode da trgovci najčešće traže žrtve u izbegličkim kampovima. Na meti zločinaca su pre svega žene i deca. Takođe, oni često sugerišu izbeglicama da prodaju svoje organe.
Predsednik sirijske zajednice pravnika Nizar el Sakif kaže za Sputnjik da trgovina organima cveta u severnim delovima Sirije, pre svega u Alepu. U ovom trenutku zajednica pravnika prikuplja dokumente i dokaze i planira da se obrati Međunarodnom sudu.
Istraživački centar „Midad“ je nedavno objavio izveštaj o 15 izvora finansiranja DAEŠ-a u Siriji i Iraku. Jedan od njih je upravo kriminalna grupa koje se bavi trgovinom ljudima.
Nedavno su pripadnici odeljenja sirijskog MUP-a za borbu protiv trgovine ljudima uhapsili kriminalnu grupu u Damasku. Moderni „robovlasnici“ su u iznajmljenim stanovima tobože nudili devojkama posao, a u stvari su ih prodavali javnim kućama u inostranstvu. Neke devojke su dobrovoljno pristale da se bave prostitucijom jer su izgubile rođake, pa su se suočavale sa sudbinom umiranja od gladi.
U skladu sa sirijskim zakonima, trgovina organima se kažnjava dugom zatvorskom kaznom, kao i velikim novčanom kaznom.