On je novinarima rekao da je Rusija dala nacrt kako bi ga sirijska oružana opozicija proučila.
„To smo uradili samo da bismo ubrzali proces prekida rata, dali mu dodatni impuls, ni na koji način se ne mešajući u sam proces razmatranja i usvajanja ustava“, dodao je Lavrentjev.
Lavrentjev je istakao da je bilo „neprijatnih pokušaja ucenjivanja“ tokom razgovora u Astani od strane naoružane sirijske opozicije.
Predstavnici opozicije su kao uslov svog prisustva na pregovorima postavili „prestanak borbi u oblasti Vadi Barada“ i druge zahteve. Kasnije su, međutim, shvatili da im „Rusija nije neprijatelj“ i postali opušteniji, rekao je on.
Nakon razgovora održanih u Astani 23. i 24. januara usvojena je zajednička izjava Rusije, Irana i Turske, u kojoj su strane najavile stvaranje trojnog mehanizma za poštovanje režima prekida vatre.
On je dodao da će se detalji dogovorenog tročlanog mehanizma u Siriji izraditi preko vojnih kanala između Irana, Rusije i Turske.
Šef ruske delegacije je dodao da Rusija istovremeno ne isključuje pojavu novih garanta sporazuma o primirju, međutim oni moraju da imaju stvaran uticaj na opoziciju.
Lavrentjev je istakao da sve veći broj naoružanih sirijskih grupa želi da se pridruži razgovorima u Astani.
Osim toga, Lavrentjev je izrazio nadu da će nova američka administracija preduzeti pravilne korake u borbi protiv terorizma i naglasio da će Moskva pozdraviti aktivniju ulogu Vašingtona u rešenju sirijskog pitanja.