Uprkos tome, on je istakao da je susret u Astani ulio nadu u izlazak na novi nivo procesa pregovora, te da je realno računati na pozitivan ishod.
Prema njegovim rečima, tokom prvog dana pregovora intenzitet emocija je bio izuzetno visok, međutim sve strane uspele su da demonstriraju razuman pristup problematici, što je omogućilo normalan tok susreta.
„Tokom susreta nije došlo do direktnih pregovora između Damaska i opozicije, iako su predstavnici uspeli da se pogledaju oči u oči tokom otvaranja događaja. Međutim, opozicija je tokom prvog dana pregovora uspela da uvidi da Rusija predstavlja pouzdanog partnera”, rekao je.
Lavrentjev je naveo i da je u toku izrada nacrta završnog saopštenja koje će sutra, tokom drugog dana pregovora, biti predstavljeno svim učesnicima.
Nešto ranije su se oglasili i sirijski Kurdi, koji su saopštili da nemaju namera da se pridržavaju odluka koje budu usvojene na pregovorima u Astani. Kako su naveli, učesnici pregovora su sastavni deo izuzetno ozbiljne krize u Siriji, samim tim odluke koje budu usvojene u Kazahstanu neće biti te koje su potrebne sirijskom narodu. Prema mišljenju Kurda, neophodno je organizovati konsultacije sa učesnicima predstavnika svih nacionalnosti i veroispovesti koje naseljavaju Siriju.
Ujedno, Ujedinjene nacije se nadaju da će indirektni pregovori između sirijske vlade i pobunjenika u Astani dovesti do direktnih pregovora koje će predvoditi UN, rekao je ranije u toku dana specijalni izaslanik svetske organizacije za Siriju Stafan de Mistura.
„Održivo, dugoročno rešenje za sukob u Siriji ne može se postići samo vojnim sredstvima već kroz politički proces“, rekao je De Mistura na otvaranju pregovora u kazahstanskoj prestonici, prenosi Rojters.
De Mistura je istakao da „obe strane moraju to da prihvate i odustanu od svog cilja upotrebe vojnih sredstava“.