Poposki je tako odgovorio Plevnelijevu, koji je u svom poslednjem intervjuu u svojstvu šefa bugarske države rekao da „Makedonija može postati članica EU, ali bez makedonizma“.
On je za bugarsku državnu televiziju rekao da je „makedonizam ideologija koja nije samo antibugarska već i antidemokratska“, kao i da je to „ideologija totalne manipulacije istorije, koja stvara napetost, tenzije među budućim generacijama“.
Plevnelijev je, navodeći razloge zbog čega tokom svog predsedničkog mandata nije posetio Makedoniju, naglasio da se o tome konsultovao sa Ministarstvom spoljnih poslova i dodao da postoje problemi u odnosima dveju zemalja.
On je naveo da se prethodni predsednik Bugarske Georgi Prvanov veoma ponosio svojim mnogobrojnim posetama Makedoniji, ali da je s druge strane bilo bezbroj provokacija prema Bugarskoj.
„Neverovatno danonoćno ’huljenje‘ po makedonskim medijima. Ogroman broj provokacija u međunarodnim institucijma i međunarodnim konferencijama prema Bugarskoj. I da biH promenio politiku Bugarske prema Makedoniji rekao sam da ona više neće biti ’romantična‘ već pragmatična. Ukazao sam na problem“, pojasnio je on.
Plevnelijev je danas na specijalnoj ceremoniji u Sofiji predao dužnost novoizbranom bugarskom predsedniku Rumenu Radevu.
Bugarska je prva zemlja koja je priznala Makedoniju nakon njenog osamostaljenja od bivše SFRJ 1991. godine.
U Makedoniji prema izjašnjavanju stanovništva po etničkoj pripadnosti na poslednjem popisu 2002. godine nije postojala rubrika „Bugari“.
Više desetina hiljada građana Makedonije, međutim, na osnovu „bugarskih korena i zato što se osećaju kao Bugari“, poseduje bugarska dokumenta. Među njima je i bivši makedonski premijer Ljupčo Georgijevski.
Izvor: Srna